Bundestagban kísért a Stasi

1 perc

2005.09.23. 08:54

Marianne Birthler, a volt keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) iratainak gondozását, feldolgozását végző intézmény vezetője egy pénteki interjúban sürgette, hogy az új parlamenti képviselőket világítsák át.

Birthler a hallei Mitteldeutsche Zeitung hasábjain fejtette ki: jó lenne, ha megvizsgálnák, hogy az új Bundestag képviselői kapcsolatban álltak-e az egykori keletnémet állambiztonsági szervekkel. Birthler szerint az átvilágításnak önkéntes alapon kellene történnie.

A Birthler-hatósághoz rendszeresen fordulnak főleg közigazgatással, közszolgálati teendőkkel foglalkozó cégek, intézmények olyan kéréssel, hogy vizsgálják meg a munkára jelentkezők múltját.

Akták alapján Birthler azt állítja, hogy a keletnémet szocialista gyökerekkel rendelkező Baloldali Párt parlamenti padsoraiban legkevesebb hét egykori, nem főállású Stasi-munkatárs, segítő foglal helyet.

A Baloldali Pártot a választások előtt hivatalosan még Demokratikus Szocializmus Pártjának (PDS) hívták, és sokan még mindig összekapcsolják az egykori Német Szocialista Egységpárttal (NSZEP). A Baloldali Párt a választások idejére összefogott a nyugati kezdeményezésre létrejött Választási Alternatívával. A választási szövetség Baloldali Párt néven a szavazatok 8,7 százalékát szerezte meg, így 54 képviselőt küldhet az új összetételű Bundestagba. A Baloldali Párt és a Választási Alternatíva szervezetileg is egybe akar olvadni.

A Baloldali Pártot sokan még mindig nem tartják "szalonképesnek", de ezt a véleményt a baloldali spektrumhoz sorolt többi pártban - szociáldemokrata párt, Szövetség '90 és Zöldek - egyesek nem osztják. A három erő egyébként az új összetételű Bundestagban abszolút többséget alkotna, amennyiben összefognának.

A Szövetség '90 és a Zöldek balszárnyához sorolt képviselő, Hans-Christian Ströbele fellépett már a karantén ellen, a pénteki Berliner Zeitungban pedig Markus Kurth, a Zöldek Bundestag-frakciójának szociálpolitikai felelőse tette ugyanezt. Minden elhatárolódási kísérlet ellenére a szociáldemokraták és a Baloldali Párt között is folyik színfalak mögötti, nem hivatalos eszmecsere.