Draskovics Tibort hallgatta meg az Apró-Gyurcsány bizottság
Az Apró-Gyurcsány érdekkör milliárdjainak titkait vizsgáló bizottság szerdai ülésén meghallgatta Draskovics Tibor volt pénzügyminisztert a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációja ügyében.
Nem az rt. privatizációja volt az egyetlen olyan tranzakció, ahol az ajánlattevők a második fordulóban nem ugyanazt az árat mondták, mint az első fordulóban - emelte ki a volt pénzügyminiszter, hozzátéve: az érvényes ajánlati kötöttség mellett tett ajánlatok közül ez (a Láng Holding Rt.) ajánlata volt a legmagasabb - tette hozzá.
Arra az ellenzéki kérdésre, miszerint miért volt fontos, hogy hirtelen, gyorsan ezt a privatizációs eljárást lefuttassák, úgy válaszolt: szó sem volt gyors, elkapkodott, azonnali privatizációról. Itt érvényesült egy, a kormány által meghatározott, programozott menetrend - tette hozzá. Megjegyezte, hogy az utóbb érvényesnek elfogadott ajánlat lényegesen meghaladta az ÁPV Rt. rendelkezésére álló vagyonértékelésben meghatározott vagyonértéket, tehát "sikerült a céget vagyonérték felett értékesíteni".
Csiha Juditnak, a bizottság alelnökének a kérdésére, miszerint a privatizációs kiíráskor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bármifajta igényt megfogalmazott-e a privatizációval kapcsolatban, Draskovics Tibor elmondta: a kormány döntésének időpontjában Medgyessy Péter volt a miniszterelnök, ő a privatizációval kapcsolatban semmi elvárást nem fogalmazott meg. Gyurcsány Ferenc, aki akkor sportminiszter volt, sem tett semmi lépést a privatizáció ügyében - tette hozzá.
Draskovics javaslata: vizsgálják meg soron kívül a tranzakciót
"Amíg én pénzügyminiszter voltam, a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjáról sem Medgyessy Péterrel, sem Gyurcsány Ferenccel, annak egyetlen minőségében sem beszéltem" - jelentette ki, hozzátéve: "folyamatban lévő pályázat alatt olyanokkal, akik a pályázatban érdekeltek, egyébként sem találkoztam, én azt hiszem, hogy Erdős Ákossal életemben nem beszéltem, de pénzügyminiszterségem alatt bizonyosan nem".
Drakovics Tibor hangsúlyozta: látva az rt. privatizációjával kapcsolatos, az ellenzéki pártok részéről megnyilvánuló fokozott érdeklődést, arra kérte a felügyelő bizottságot, hogy soron kívül vizsgálja meg ezt a tranzakciót. A felügyelő bizottság anyagából az derült ki, hogy jogszabályoknak megfelelően zajlott a tranzakció, ezért intézkedésre nem volt szükség - tette hozzá. A meghallgatás végén újból kiemelte: ez szabályos tranzakció volt, a vagyonvesztés pedig nem értelmezhető ahhoz képest, hogy a részletek ismerete nélkül ki mit adott volna az rt-ért. A vagyonvesztés csak ahhoz képest értelmezhető, ki mennyit volt hajlandó adni, és ez hogy viszonyul az elvégzett vagyonértékeléshez - tette hozzá.
Szijjártó Péter összegzésében azt mondta: olyan okokat nem lát a privatizáció mögött, amelyek gazdasági szempontból ezt racionálisan alátámasztották volna. Csiha Judit az ülés végén bejelentette, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelzése szerint a jövő héten kész megjelenni a bizottság előtt.
Faragó Péter, a testület szocialista tagja az ülés után azt mondta: az "ellenzék egy nagyon is egyértelmű koncepció mellett viszi ezt a vizsgálóbizottságot". Erdős Ákos nagyon pontos választ adott a kérdésekre, Draskovics Tibor szintén, amire "az ellenzéki képviselők nem is tudtak mit reagálni, csak annyit, hogy ez nekik nem tetszik" - tette hozzá. Véleménye szerint a privatizáció nem arról szól, hogy az állam azokat a cégeket privatizálja, amelyek veszteségesek, hanem arról szól, hogy az állam megszünteti az állami tulajdon döntő részét, eladja, és nem úgy válogat, hogy (egy cég) nyereséges vagy veszteséges.