Fővárosi lakáspiac: hol van hát lakóhelyünk?
Miért dönt ma egy család úgy, hogy másik kerületbe költözik? Vonzóbbá teszi-e a városrészt egy új lakásberuházás? Cikkünkben feltérképezzük a fővároson belüli költözések nyertes és vesztes kerületeit.
A fejlődés motorja egy új beruházás. A XI. kerületben épülő Nádorligeti lakópark © nadorliget.hu |
Messze nem egységesek azonban a fővároson belüli változások sem, a népességfogyásnak vannak nyertes és vesztes kerületei. A nagyobb szabad, beépíthető területet felmutató városrészek az átlagnál kevesebb, míg a zsúfolt, elöregedett belső kerületekből több lakos döntött az elköltözés mellett. A tendencia nem változik, néhány jó adottságú kerület lélekszáma még nőtt is tavaly, bár a többlet sehol nem éri el az ezer főt.
Lélekszámban leginkább a XI. kerület - Budapest legnépesebb kerülete - gyarapodott, tavaly január elsején csaknem 140 ezren laktak ott, hétszázan többen, mint az előző év elején. Hasonló a helyzet a III., a XIV., a XVII., valamint a XXII. kerületben. Az összes többi városrész lakossága kisebb-nagyobb mértékben csökkent.
"A XI. kerületben valóban megvannak azok a körülmények, amelyek elősegítik a lakosság további növekedését" - mondta a hvg.hu-nak Valkó Dávid, az Otthon Centrum elemzője. Az elmúlt 3-4 évben itt is megindultak a nagyobb volumenű lakásberuházások: 2000 és 2006 között hétezer új használatbavételi engedélyt adtak, illetve adnak át, s a tendencia várhatóan folytatódik. 2006 és 2010 között újabb hét-nyolcezer új használatbavételi engedéllyel számol a kerület vezetése. Az elemző szerint ezek a beruházások olyan embereket csábíthatnak át a kerületbe, akik szívesen költöztek volna Budára, ám eddig visszatartotta őket a magas ár; illetve számíthatnak a panelből elköltözőkre is. A kerület egyik legnagyobb beruházásaként jegyzett Nádorliget lakópark például úgy hirdette magát, hogy a legolcsóbb árakat kínálja Budán - 285 ezer forintos négyzetméteráron már vehetünk új lakást.
Új lakókra várva |
A XI. kerületben jelenleg 13 beruházás van folyamatban, csak a két legnagyobb építkezés, a Kőérberek-Tóváros, a Kamaraerdő- Péterhegy és a budaörsi dombság által körülhatárolt terülen megvalósuló megaberuházás, illetve a Nádorliget lakópark összesen 2400 lakást kínál. A Nádorliget első ütemét 3 évvel ezelőtt adták át, de a lakókörnyezet folyamatosan bővül, idén is több ház készül el. Jelentős kerületi projekt még a Kondorosi lakópark, amely a Fehérvári és Kondorosi út találkozásánál épül 3,7 hektáros területen. |
A költözési adatokat vizsgálva kiderül, hogy a jobb demográfiai adottságokkal büszkélkedő kerületek a város más negyedeinek rovására gyarapodnak, illetve fogynak az átlagnál lassabban. A nyertes kerületek kizárólag lakóvonzó képességüknek köszönhetik gyarapodásukat, mert a főváros egész területén magasabb a halálozási arány, mint az élveszületés. A természetes fogyás eredményeként arányosan a VI., az V., valamint az I. kerület veszítette el a legtöbb lakóját. A születés halálozás aránya a XXII., a III., a IV., valamint a XVI. kerületben a legjobb, de a mérleg ezekben is negatív. Ezek az arányok azonban nem véletlenek. A Terézváros 41 ezer lakójából például 11 ezer elmúlt hatvanéves és csak háromezerrel több náluk a 29 évesnél fiatalabb. Még rosszabb az arány az V. és az I. kerületben.
Minden kerületnek megvan a saját karaktere. "A budapestiek sokkal inkább leszűkítik a keresést, ha lakásvásárlásra adják a fejüket, mint a helyismeret nélküli vidékiek. A fővárosiak nemcsak a kívánt kerületet, hanem az utcát is megjelölik" - számol be Valkó Dávid a hozzájuk fordulók otthonkeresési szokásairól.
Angyalföld népszerűsége |
A XIII. kerület is több építkezéssel büszkélkedhet, jelenleg 15 társasház toborozza a lakókat. Itt található az Autóker Holding több ütemben épülő lakásprojektje, a Marina Part, amely már a harmadik üteménél tart. A tavaly indult beruházás célja, hogy 3500-3800 lakást húzzanak fel a Foka-öbölben. De ebben a kerületben épül a Riverloft, ahol a beruházó a néhai gázgyár régi épületeit ötvözi új építményekkel. Itt készül a szintén felsőkategóriás ingatlanokat kínáló Prestige Towers nevet viselő toronyház is, amely jó példa arra, hogy luxuslakásokra is bőven van fizetőképes kereslet, hiszen a lakások 60 százaléka már az értékesítési időszak első négy hónapjában elkelt. A kerületben árban is széles a kínálat, vehetünk lakást már 259, illetve 450 ezer forintos négyzetméteráron is. |
A külső kerületekben lakók a ragaszkodóbbak, az ő esetükben ritkábban fordul elő, hogy beköltözzenek valamely belső kerületbe. Ilyen például a XVII., a XVIII., illetve a XVI. kerület, ahol beindultak a nagyobb ingatlanberuházások, Pestszetlőrincen például hat társasház építése is folyamatban van, amelyek között 300-nál több lakásos ház is épül. Az Otthon Centrum elemzője szerint a fejlesztői kedv is bizonyítja, hogy a külső kerületekben is lehet támaszkodni a keresletre.
Generációként változik az is, hogy hol lakunk: egy fiatal egyedülállónak eszébe nem jut, hogy távol költözzön a belváros nyűzsgésétől. Az első lakásukat vásárlók a belvároshoz közeli, ám nem túl drága kerületeket preferálják, így nem ritka, hogy sok fiatal a VIII. illetve VII. kerületben találja meg első saját otthonát.
Egy család, főleg, ha már gyerekek is vannak, aszerint választ, hogy zöldövezet is legyen a közelben. - Hálistenek ma már nem kell az agglomerációba menni ahhoz, hogy némi zöld terület is legyen körülöttünk - magyarázza Valkó, aki szerint nem véletlen, hogy legtöbb építtető zöldövezeti beruházásként hirdeti lakásait, de az már más dolog, hogy igazat is mond-e. Kertesházas övezet, elérhető áron leginkább a pesti oldalon van, ilyen a XV., a XVI., a XVII., XVIII., illetve a XIX. kerület, míg a budai oldalon a XXII. kerületben kínálnak elérhető áron családi házat - adott tippet Valkó Dávid.