A H5N1-et mutatták ki a brit karanténban elhullott papagájban

1 perc

2005.10.24. 06:03

A madárinfluenza-vírus emberre is veszélyes H5N1 törzsét mutatták ki abban a papagájban, amely a minap pusztult el Nagy-Britanniában - közölte vasárnap este a brit agrártárca, amely nem sokkal korábban a vadon befogott, nem zárt telepen tenyésztett madarak, köztük a díszmadarak teljes uniós importtilalmára tett javaslatot.

A környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) még pénteken jelentette be, hogy a H5 vírust találták meg a   Suriname-ból importált papagájban, amely - éppen esetleges betegségei kiszűrése végett - karanténban volt, amikor elhullott.

A DEFRA laboratóriuma a hétvégén azt vizsgálta, hogy a szárnyasban izolált vírus az embert is megfertőző, gyakran halálos H5N1 változat volt-e; a vasárnap estére megszületett eredmény igazolta, hogy a papagáj ezt a vírusfélét hordozta, amely Ázsiában már több tucatnyi halálesetet okozott. 

Az elhullott madár több mint háromszáz - dél-amerikai és tajvani - importpapagájjal együtt volt a karanténban. A brit állategészségügyi hatóságok a teljes szállítmányt leölték, és elkezdték annak vizsgálatát, hogy ezekbe az állatokba nem került-e át a H5N1 vírus. 

Ez az első eset, hogy Nagy-Britanniában kimutatták ezt a vírust. A kormány közleménye szerint azonban az eset nem változtat Nagy-Britannia madárinfluenza-mentes státusán, mivel a fertőzött papagáj karanténban volt.

A soros brit EU-elnökség mindazonáltal a vadon befogott, nem zárt telepeken tenyésztett élő madarak, köztük díszmadarak globális és teljes importtilalmát kezdeményezte a hétvégén a brüsszeli EU-bizottságnál a madárinfluenza terjedésének megakadályozása végett.

A brit javaslat szerint nemcsak azokból az országokból lenne tilos a szárnyasok uniós importja, amelyekben már bizonyítottan megjelent az emberre is veszélyes influenzatörzs, hanem a világ összes országából.

Ben Bradshaw, a DEFRA államminisztere a BBC-nek azt mondta, a brit javaslatnak Brüsszelben "komoly a támogatottsága", és az egész világra kiterjedő importtilalom akár napokon belül életbe léphet. A tilalom mindazonáltal nem vonatkozna automatikusan a baromfifélékre is.

Bradshaw szerint a javaslat már azelőtt érett, hogy a Nagy-Britanniában elhullott dél-amerikai papagájban kimutatták a H5 vírustörzset, csak a hivatalos indítvány született most meg.