Tizenhat év után bezár a Budapesti Árutőzsde
Ma lehet utoljára kereskedni a Budapesti Árutőzsdén. Szerdától már az integrált Érték- és Árutőzsdén születhetnek üzletek. A két tőzsde összeolvadásával véget ér az önálló magyar árutőzsde legújabb kori, 16 évig tartó története.
A rendszerváltozás utáni első árutőzsdei ügylet hat kontraktus gabonára született tizenhat évvel ezelőtt, a Konzumbank egykori épületének a pincéjében, egyetlen telefonvonal és egy fekete tábla segítségével - írja a Világgazdaság
Azóta a méretek jelentősen megváltoztak: a BÁT gabonaszekciójának napi forgalma a fúzió előtt 100 millió és 2,5 milliárd forint között mozgott, a pénzügyi szekcióban pedig napi 2-3 milliárd forint értékben kötöttek devizaügyleteket – itt az eddigi csúcs 24 milliárd forint volt.
A befektetők semmit nem éreznek az integrációból, a díjak is változatlanok maradnak, csak a helyszín változik – nyilatkozta a Világgazdaságnak Török Sándor, a BÁT elnöke, aki a november 18-i BÁT-közgyűlésig tölti be tisztségét. Ezután lemond, de a BÉT felügyelőbizottságának alelnökeként tovább dolgozik. A BÉT az árutőzsde négy munkatársát veszi át.
Szerdán, vagyis az integrált tőzsde első kereskedési napján már nyílt kikiáltásos rendszerben gazdát cserélhet a határidős gabona; 2006 első negyedévében várhatóan beindul az arany, majd három hónapra rá az olaj határidős kereskedelme – mondta a lapnak Török Sándor.
Horváth Zsolt, a BÉT vezérigazgatója szerint az integráció révén csökkennek majd a működési költségek, a tőzsde forgalma és likviditása pedig javul – ennek következtében Budapest vonzóbbá válhat a befektetői tőke számára.
Az is a hatékonyságot növeli, hogy az egyesült börze a BÉT kereskedési rendszerét használja. A gabona határidős és opciós piaca pedig a szakmai szereplők mellett elérhetővé vált a hazai és külföldi pénzügyi befektetők számára is.
A BÉT az árutőzsde 10 ezer forint névértékű részvényeiért – lapértesülések szerint – részvényenként 57 300 forintot fizetne. A felvásárlási ajánlat november 10-ig érvényes. Az értéktőzsde tulajdonosai formálisan a május 24-i közgyűlésen döntöttek az árutőzsde megvásárlásáról - tette hozzá a lap.