A gleccserbolha mentheti meg a transzplantáltakat
Kanadai kutatók a tartósan fagypont alatt élő hóbolha vagy gleccserbolha (Desoria glacialis) anyagcseréjét tanulmányozva egy eddig ismeretlen, magasabb hőmérsékleten elbomló fagyálló fehérjét fedeztek fel. Mivel az anyag testhőmérsékleten maradéktalanul elbomlik, transzplantálásra váró szerveket vagy élelmiszereket lehetne vele preparálni és fagyásveszély nélkül alacsonyabb hőmérsékleten tárolni, hogy hosszabb ideig elálljanak.
Gleccserbolha (Desoria glacialis). Benne van a tartósítószer © nichols.edu |
Az ugróvillások (Collembolák) az ízeltlábúak törzse, Hexapoda altörzsének egyik rendje. A Collembola rendbe tartozó hóbolhák (Desoria glacialis) havas-jeges hegyvidékeken élnek és a modern rovarokhoz képest ősi fajták. Rugósfarkúaknak is hívják őket, mert milliméteres testhosszuk többszázszorosára el tudnak ugrani. Dr. Graham sífutás közben vette észre őket, olyan volt, mintha borssal lenne teleszórva a hó.
A hóbolhák fagytűrő képességét már sokan és sokfelé megfigyelték, de titkukat, a fagyálló fehérjét még senkinek sem sikerül azonosítani. A kutatók a glicinben gazdag vegyület jég-affinitását használták ki, ezzel sikerült elkülöníteniük.
Az átültetésre váró szerveket jelenleg a fagyásponthoz közel, de a jégkristály képződés elkerülése miatt mindenképp fagypont fölött tárolják. Ha csökkenteni lehetne a tárolási hőmérsékletet, megnőne a biztonságos tárolási idő. Ugyanakkor bármilyen konzerválószer a beültetés után okozna problémát. Az eddig ismert fagyásgátló fehérjék immunreakciót váltanának ki.
A hóbolhák által termelt hiperaktív fagyálló fehérje különbözik a Queen's egyetem kutatói által régebben felfedezett bogár- és lepke-fehérjéktől, ugyanis magasabb hőmérsékleten lebomlik, tehát a beültetett szervekből hamar kiürül, és kisebb az antitest-képződés veszélye.