A magyarországi vásárlóerő a fele az európai átlagnak

2 perc

2005.11.15. 10:17

Az egy főre jutó, havi bruttó átlagkeresetek tekintetében jelentős szakadék tátong Európa nyugati és keleti fele között - állapítja meg a GfK csoport 26 országot vizsgáló legfrissebb felmérése.

A közzétett felmérés adataiból az is kiderül, hogy az euró paritáson számolt vásárlóerő figyelembevételével merőben más országrangsor alakul ki, bár a két "tábor" között így is megmarad a jelentős eltérés.

Az egy főre jutó bruttó átlagkeresetek tekintetében az európai rangsort Norvégia vezeti havi 3 600 eurós összeggel. A második helyen áll Németország, ahol 3 318 euró az átlagkereset, a harmadik helyen pedig Svájc 2 748 euróval. Az élbolyban találjuk továbbá Ausztriát, Belgiumot és Finnországot is.

Magyarország 583 eurós bruttó átlagkeresettel a középmezőnyben található, a Visegrádi Négyek közül megelőzi Lengyelország 592 euróval és Csehország 633 euróval. Az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó országok közül Románia 275 euróval és Bulgária 163 euróval a sereghajtók közé tartozik, a sort Ukrajna zárja 123 eurós havi bruttó átlagkeresettel.

A GfK az európai vásárlóerő-index alapján is rangsorolta a felmérésben szereplő 26 országot. A vásárlóerő-index az egy főre jutó, euró paritáson mért, éves jövedelmet jelzi, mely figyelembe veszi - többek között - az árszintek különbözőségét, ezzel elősegítve az egyes országok jobb összehasonlíthatóságát.

A legmagasabb havi átlagkeresettel büszkélkedő Norvégiában egy fő éves szinten 16 570 eurót költhet el, míg az egyébként alacsonyabb átlagkeresetet felmutató Svájcban jóval magasabb, 19 554 euró ez az összeg. A tanulmány szerint az összehasonlítást több tényező befolyásolhatja, például a háztartás nagysága, a gyerekek száma, a felhalmozott vagyon mértéke, továbbá a megtakarítások.

A hagyományosan magas szintű pénzügyi befektetési kultúrájáról ismert Svájcban minden ötödik embernek van részvénye, minden tizediknek pedig kötvénye. Míg Nyugat-Európában a befektetésekkel nem rendelkezők mindössze a lakosság 23 százalékát teszik ki, addig ugyanez az arány Közép-Európában eléri a 66 százalékot.

Az átlagkeresetek tekintetében második helyezett Németország vásárlóerő tekintetében csak a tizedik helyen végzett egy főre jutó évi 15961 euróval.

Magyarország az egy főre jutó 583 eurós havi átlagkeresettel nem fért be az első 20. helyezett közé, vásárlóerő tekintetében pedig még ennél is hátrébb, a 24. helyre szorult. A magyaroknak évente fejenként reálértékben 8096 euró - az összes ország vásárlóerejéből számított átlagnak mindössze 56,5 százaléka - áll rendelkezésére. Szlovénia esetében ez a mutató 69,6 százalék, míg a sereghajtó Észtország esetében csupán 43,3 százalék.