A sógoroknál népbetegséggé vált az alkoholizmus
Igazi népbetegséggé vált a 8,2 milliós Ausztriában az alkoholizmus: a lakosság 5 százaléka - azaz 330 ezer osztrák - már alkoholfüggővé vált, a különféle mértékű alkoholproblémákkal küszködők száma pedig már 870 ezer. Az alkoholizmus elleni küzdelem és a megelőzés leghatékonyabb eszköze lehetne az áremelés.
Az orvosegyetemi klinika összesítései szerint ma már a kórházba került osztrák férfiak 29, a nőknek pedig a 9 százaléka szorul kezelésre alkoholfogyasztás miatt támadt szervi megbetegedések miatt. Egyes osztrák szakértők szerint ma már csak mítoszként szabad felfogni az alkohol állítólagos jótékony egészségügyi hatását. Lehet ugyanis, hogy az alkoholfogyasztás egyeseknél bizonyos szív- és keringési védőhatást eredményez, de bizonyos, hogy ezzel együtt más szervekre negatív hatást gyakorol. "Az alkohol sokkal veszélyesebb,
mint azt korábban vélték" - szögezte le például Manfred Singer professzor.
A tanácskozáson elhangzottak szerint az alkoholizmus elleni küzdelem és a megelőzés leghatékonyabb eszköze manapság az áremelés. A Lancet című szakfolyóiratban publikált tanulmány szerint osztrák, svéd és kanadai kutatók kiszámították, hogy például Nagy-Britanniában a szeszes italok árának 10 százalékos emelése után a férfiak körében 7, a nőknél pedig 8,3 százalékkal csökkent a májzsugorra visszavezethető halálozási arány.
A bécsi egészségügyi minisztérium által csütörtökön nyilvánosságra hozott kábítószer-fogyasztási jelentés szerint az utóbbi 12 hónapban csökkent a kábítószerezők aránya, csak a cannabis-származékoknál haladja meg az 1 százalékot. Az osztrákok egyötöde életében legalább egyszer nyúlt kábítószerhez, de többségük csak kipróbálta a drogot, és nem vált fogyasztóvá.