Nem lesz klasszikus amerikai támaszpont Romániában

2 perc

2005.12.08. 06:33

Nem klasszikus értelemben vett amerikai bázisokról, hanem a román és az amerikai fegyveres erők által közösen használt, együttműködésüket is elősegítő katonai létesítményekhez való "amerikai hozzáférésről" van szó a Bukarestben kedden aláírt román-amerikai megállapodásban – szögezte le a román védelmi tárca.

A román-amerikai megállapodás keretbe foglalja a majd Romániában állomásozó amerikai csapatok tevékenységének politikai, katonai, pénzügyi, logisztikai és jogi vonatkozásait, valamint a felek együttműködését és kölcsönös kötelezettségeit – mutatott rá a román védelmi tárca az általa szerdán nyilvánosságra hozott dokumentumban.

A Mediafax hírügynökség által ismertetett és Condoleezza Rice amerikai és Mihai Razvan Ungureanu román külügyminiszter által a romániai amerikai támaszpontokról kedden Bukarestben aláírt megállapodással kapcsolatos dokumentum bemutatja a Bukarest által "az amerikai hozzáférésre" felkínált és Washington által elfogadott katonai támaszpontokat és kiképzőhelyeket. Ezek egyaránt alkalmasak tüzérségi és gyalogsági, helikopterekkel és repülőgépekkel végrehajtott bombázási hadgyakorlatokra. Ugyanakkor a szóban forgó katonai bázisok mindegyike alkalmas csapatok elszállásolására, s megfelelő közúti, vasúti és légi szállítási lehetőségekkel is rendelkezik.

Közülük az említett román dokumentumban a nagy nyilvánosság számára elsőnek bemutatott támaszpont a Brassó megyei Nagysink (Cincu) térségében található; ez a nagy kiterjedésű gyakorló- és lőtér mintegy 100 kilométeres úthálózattal rendelkezik. A szomszédos Szeben megye területére is átnyúló 104 négyzetkilométernyi kiképzőtámaszpont Fogaras városától 25 kilométerre keletre, a szomszédos Voila nevű településtől 13 kilométerre fekszik, és mintegy 104 négyzetkilométernyi kiterjedésű. Tengerszínt feletti 400-700 méteres magasságával, változatos domborzati viszonyaival a nagysinki katonai gyakorlótér a Brassó-Fogaras-Nagyszeben közötti műút és vasútvonal közelében terül el.

A Galac megyei Smardan nevű településhez tartozó malinai lőtér 8500 hektáron terül el, és 600 személy elszállásolására alkalmas épületekkel rendelkezik. Ez a támaszpont gyalogsági és tüzérségi taktikai lőgyakorlatokra, vegyi alakulatok fegyverzetének kipróbálására, helikopterek és repülőgépek fedélzetéről földi célpontokra leadott lövések, támadó és védelmi aknavetők, nehéztüzérségi fegyverek kipróbálására alkalmas. Malinán ugyanakkor lehetőség van MiG-21 (Lancer) típusú harci gépekről bukórepülésben végzett bombázások vagy helikopterek fedélzetéről indított bombák indításának begyakorlására.

A Tulcea megyei Babadag térségében található, 2700 hektárra kiterjedő, 250 személy elszállásolására alkalmas létesítményekkel rendelkező kiképzőterep és lőtér gyalogsági, páncélos és tüzérségi lövészgyakorlatokra, valamint földi célokra irányuló légi bombázás és aknavető tűz gyakorlására nyújt lehetőséget – olvasható a román ismertetésben.

A Fekete-tenger menti nagy román kikötő, Konstanca közelében levő Mihail Kogalniceanu légi támaszpontról az idézett forrás közölte, hogy az itteni repülőtér 3500 méter hosszú és 45 méter széles beton kifutókkal, repülőgéphangárokkal rendelkezik, de megfelelő berendezések vannak a támaszponton a légi forgalom vezetésére és az adminisztratív irányításra is. Megfelelő épületek állnak itt rendelkezésre a repülő és a műszaki személyzet elszállásolására, valamint raktározási célokra.