Megkezdődött a Lamperth kontra hvg.hu per

3 perc

2005.12.19. 13:51

A Fővárosi Bíróság Pataki Árpád vezette tanácsa hétfő délelőtt megkezdte a Lamperth Mónika belügyminiszter kezdeményezte személyiségi jogi per tárgyalását. Az alperesek között – Répássy Róbert fideszes képviselő, Kóbor-Nagy Zoltán, a Hír Tv korábbi főszerkesztője és a Magyar Nemzet kiadója mellett – ott van a hvg.hu kiadója és Hirschler Richárd, hírportálunk főszerkesztője is.

Lampert Mónika. Hova vezet mindez?
© Horváth Szabolcs
A belügyminiszter azt kéri a bíróságtól: állapítsa meg, az alperesek megsér-tették személyiségi jogait. Mégpedig az-zal, hogy hírt adtak  Kulcsár Attilának, a brókerügy első szá-mú gyanúsítottjának (azóta vádlottjának) vallomásáról, amelyet az ügyészsé-gen tett. Kulcsár elmondta:  Jegesy András ügyvéden keresztül próbált kapcsolatba lépni az ügyvéd  feleségével, Lamperth Mónika belügyminiszterrel. Lamperth azt is sérelmezi, hogy a hvg.hu cikke nyomán Répássy Róbert, a Fidesz–MPSZ képviselője sajtótájékoztatón jelentette be: a miniszter- férje és az ő kapcsolatai miatt -  alkalmatlanná vált tisztje betöltésére. A kereset szerint a sajtótájékoztatóról hírt adó sajtótermékek törvényt sértettek, amikor ismertették Répássy állításait.

A per mai, első napján a felperes – jogi képviselőjén keresztül – fenntartotta a keresetében foglaltakat, míg az alperesek írásban benyújtott ellenkérelmükkel és szóbeli nyilatkozatukkal a kereset elutasítását kérték a bíróságtól.

Mint ismeretes, a hvg.hu április 21-én Lamperth a brókerügy áldozata lehet címmel közölt írást a brókerügy újabb fejleményeiről. Cikkünkben az ügy szereplőit szembesítettük Kulcsár gyanúsítotti vallomásainak állításaival. Az írásban megszólaltattuk Kodela Lászlót, a Miniszterelnöki Hivatal egykori helyettes-államtitkárát (a megjelenés idejében a Magyar Hivatalos Közlönykiadó elnök-vezérigazgatóját), Orodán Sándort, a BM szóvivőjét és Dobos Gabriellát, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjét. Jegesy András megkeresésünk ellenérre sem kommentálta Kulcsár állításait.

A szakmánk szabályai szerint készített cikkünk azt járta körül, hogy milyen politikai következményei lehetnek Kulcsár kiszivárogtatott vallomásainak. A helyzet viszonylag egyszerű volt: az ellenzék mindent megtett, hogy Lamperth érintettségét igazolja, míg a kormány abban volt érdekelt, hogy belügyminisztere megőrizze az érintetlenség látszatát és szavahihetőségét.

Folyt. köv. (Oldaltörés)

A Bárándy és Társai Ügyvédi Iroda által jegyzett, meglehetősen kaotikusra sikeredett keresetlevélben az alábbi mondatokat tartják törvénysértőnek, és várnak elégtételt a hvg.hu kiadójától és főszerkesztőjétől: „A hvg.hu úgy tudja, Kulcsár vallomásaiban azt is állította: 2003 tavaszán arra utasította a Brittonnál dolgozó egyik bizalmasát, a ma már szintén gyanúsított Mészáros Jánost, hogy kössön tanácsadói szerződést Jegesy András ügyvédi irodájával, mintegy havi 300 ezer forint értekben. És bár nem tudott nyilatkozni arról, hogy hány esetben volt tényleges pénzátutalás, Mészáros úgy informálta, hogy azokra „rendben” sor került. Ezt a gyanúsított bróker azzal indokolta, hogy szüksége volt az ügyvéd jó kapcsolataira, még azon az áron is, hogy Jegesy valójában nem végzett ügyvédi munkát a Brittonnak.”

Szövegszerűen ennyi és nem több, amit Lamperth szerint a hvg.hu kontójára írható. Nem boncolgatnánk most a szöveget és a fenti részletét – ez most már a bíróság dolga –, de véleményünk szerint a bekezdésből igen nehezen hüvelyezhető ki, hogy – mint a miniszter állítja – a hvg.hu „valós tényeket hamis színben tüntet fel”. Eközben a mostani tárgyaláson is elhangzott, hogy Lamperth – meglehetősen kötetlen körülmények között – kétszer is találkozott Kulcsár Attilával – először a képviselői klubban, majd másodszor Kodela lakásán. Igaz, ezt a miniszter asszony és feleség nem is vitatta.

Az is meghökkentő dolognak tartjuk, hogy a nagykorú és beszámítható, gyámság alatt nem álló és közügyektől el nem tiltott, ügyvédként dolgozó férj nevében felesége jár el. Személyiségi jogvédelmet főszabályként csak személyesen lehet kérni, márpedig az inkriminált részben csak Jegesyről és Mészárosról van szó, Lamperthről nem. Érdekesség, hogy Jegesy más hasonló ügyben már maga vette fel a kesztyűt. Répássynak egyik televíziós interjúja miatt maga jelentette fel rágalmazás miatt az ellenzéki képviselőt.

Bár a hvg.hu-t a perben közvetlenül nem érinti, de még visszásabbnak tűnik, hogy a miniszter a Répássy sajtótájékoztatóján elhangzottakat publikáló sajtótermékeket is perbe fogta. Az pedig a mai magyar közállapotokat jellemzi, hogy tette mindezt erősen szelektálva. A Magyar Nemzet és a Hír Tv alperes lett, miközben Répássy szavait elsőként továbbító Magyar Távirati Iroda (MTI), valamint a  többi napilap (Népszabadság, Magyar Hírlap) már nem.

Az utóbbi években gyakorlattá vált, hogy a pártok egymást és konkurens politikusokat szapuló sajtótájékoztatókat tartanak, mire az arról hírt adó sajtótermékeket az ellenérdekű fél bepereli. Ha viszont az újság, rádió vagy tévé nem ad hírt a politikusok nyilvánvaló és sokadszor eldarált hazugságairól, akkor a pártok a média aránytalanságáról, a közszolgálati elvek vagy sajtószabadság elárulásáról sikítoznak. Míg a politikusok előszeretettel használják furkósbotként egymás ellen a sajtót, addig ripsz-ropsz bíróságra rohangálnak, ha az ő érdekeiket sérti egy-egy cikk vagy műsor.

A Lamperth Mónika indította személyiségi jogi per jövő május 15-én folytatódik. Javában a választási időszakban. Várhatóan a bíróságnak akkortájt még több dolga lesz, mert szerepzavaros politikusaink töméntelen sajtópört akasztanak majd az újságírók nyakába.

Zádori Zsolt