Befektetési tanácsok (prognózis december végére)
A 2005-ös év a befektetők többsége számára átlag feletti nyereséget hozott, de a harmadik negyedév vége és a negyedik negyedév erősen erodálhatta az addig elért eredményt. Ismét bebizonyosodott, hogy a külföldi befektetők jelentős súlya miatt a különböző piaci szegmensek egy adott időkörnyezetben egyirányú mozgást végeznek.
Nem meglepő tehát, hogy a dollár erősödésével (emelkedő Egyesült Államokbeli pénzbeáramlás) a feltörekvő piacokkal együtt a hazai piaci trendek is fordultak az előző időszakhoz képest. Ez a forint árfolyamának gyengülését, a hozamok emelkedését, illetve a részvényárak csökkenését jelentette. Szerencsére nem történt olyan gyökeres fordulat, mint a tech-lufi kipukkanása, vagy az orosz válság idején, de a korábbi erős növekedés megfeneklett. Egy rövid, de jelentős korrekció után az év utolsó szakaszában az elemzők által „oldalazó mozgás”-ként definiált piaci áralakulást láthattunk.
A forint év elején „bekezdett”, de a februári 242-es EUR/HUF szintet a későbbiekben már nem tudta elérni, augusztusban is csak közelíteni tudta, de ez még mindig 243 fölötti szintet jelentett. Ezek után trendszerű gyengülés következett – kisebb kilengésekkel – amelyet a 256-os szint fogott meg, így értünk el a mai 250-252-es szintekig.
Az állampapír piaci mozgások egyértelmű korrelációt mutatnak a devizapiaci történésekkel, hiszen itt is egy augusztusi csúcs után már lefelé vezetett az út, mígnem az utóbbi időszakban egy enyhe korrekciójaként a gyengülő trendnek ismét enyhén emelkednek a jegyzések. Ezzel együtt ma még mindig alacsonyabb hozamok mellett kereskednek a piacon mint az év elején.
A folyamatok mögé nézve azt láthatjuk, hogy a hozamok általános csökkenése nem minden futamidő esetében jelentett azonos mértéket, hiszen a év eleji csökkenő hozamgörbe év végére emelkedő görbévé alakult. A leghosszabb lejárat esetében az év eleji szinten van ma is a hozam, természetesen év közben itt is jelentős mozgásokat láthattunk.
A részvénypiaci mozgások is lekövették a deviza- és állampapír piaci mozgásokat, de itt kissé késve jelentkezett a negatív irányú korrekció, ám annál erősebben. A BUX az éves (és egyben történelmi) maximum értékét október elején érte el, majd az ezt követő két hét alatt 19 700 pontig süllyedt az index. A következő időszak itt a konszolidáció korszaka volt, ami napjainkban is tart, de észre kell venni, hogy egy szűkülő csatornában folyik a kereskedés, ami rövidesen bekövetkező kitörést vetít előre.
Ezek voltak tehát nagyon röviden 2005-ben a hazai piac eseményei. Azzal együtt is, hogy az év utolsó szakasza nem volt egyértelműen jónak mondható, a befektetők mégis egészében jó évet tudhatnak maguk mögött. De mire számíthatunk a közeli és a távolabbi jövőben?
Devizapiac. A devizapiacon ismét az EUR/USD keresztárfolyam alakulása tartotta lázban a kereskedőket, mivel a dollár erősödő trendje egyértelmű törést mutat, ma már egyre messzebb van a 1,17 alatti keresztárfolyam, miközben két hónapja nem látott 1,20 feletti értéket is feljegyezhettünk a napokban.
Ennek ellenére nem zárható ki a dollár ismételt erősödése, de az látható, hogy az éves csúcsot jelentő 1,1670 csak kis valószínűséggel fog megdőlni az idén. Az év utolsó napjaiban nem várunk jelentős elmozdulást, 1,18-1,20 közötti szintekre számítunk. A portfólióépítés szempontjából tehát rövid távon nem meghatározó a két deviza közti választásban a keresztárfolyam mozgása, inkább a devizák mögött álló gazdasági térségek gazdasági teljesítménye a döntő tényező.
Kicsit hosszabb távon gondolkodva befektetésekről azt mondhatjuk, hogy a dollár további erősödése esetén a dollárral szemben inkább az euróban denominált befektetések hozhatnak többet, mivel az első negyedév közepe vége felé már a dollár gyengülésére számítunk, ami elérheti az 1,25-1,30-as szinteket is. Tehát véleményünk szerint a dollárbefektetéseket most érdemes euró befektetésekké konvertálni.
Ami a forint árfolyamának alakulását illeti, itt a gyengülő trendben ismét egy korrekciót látunk, de ezúttal – bár makrogazdasági oldalról nem tartjuk indokoltnak – rövid távon a további erősödés esélye erősen megnövekedett. A 250-es szint azonban eléggé erős korlátnak számít, így ezen a szinten az euróban denominált befektetések további építését javasoljuk inkább, mivel innen könnyen fordulhat a trend.
Hosszabb távra tekintve pedig egyértelmű a gyengülő trend fennmaradása, de – mint az eddigiekben is – lassú, fokozatos és nem viharos gyorsaságú mozgásokra számítunk. Ennek a legfőbb oka, hogy újabb „meglepetést” már nem tartogatnak a makrogazdasági mutatók, az év elején pedig még nem látható pontosan, hogy a jövő évi költségvetési számok hogyan alakulnak majd a „végelszámoláskor”. Így arra számítunk, hogy 2006 első negyedévében 255-260-as szintig gyengülhet, nagyobb, viharos gyorsaságú további esés csak akkor lehet, ha a választások finisébe érünk és közben látható, hogy a büdzsé jövő évi sarokszámai látványosan nem teljesülnek.
Kötvénypiac. A kötvénypiacon két hónapja nem látott alacsony hozam mellett kereskedtek a rövid futamidők esetén, de a hosszabb lejáratok hozamai is csökkentek. Itt azt látjuk, hogy – kamatvágásra a közeli jövőben nem számítva – a korábbi pozíciókat érdemes tartani, nagyobb kockázatvállalási hajlandóság esetén egy-két hétre maximum három éves futamidő vétele ajánlott.
2006-ra tekintve itt továbbra is a rövid kötvények tartását ajánljuk, mivel további kamatvágások már nem, vagy csak nagyon kis valószínűséggel lehetnek, így – a gyengülő forintot is figyelembe véve – inkább a más devizákban „elkövetett” befektetéseket ajánlhatjuk. A forint gyengülése a 2006-os év közepére újra 8-8,5 százalékos hozamok alakulhatnak ki. Itt válaszút előtt áll majd a piac. Hogy tovább emelkednek, vagy ismét csökkennek a hozamok azt a nemzetközi piaci hangulat fogja meghatározni.
Rövid távon nem számítunk jelentős változásra, de inkább pozitív a várakozásunk az árak alakulását illetően. A Mol és az OTP mindenképpen vételre ajánlott rövid távon, de ide sorolható a kisebb papírok közül a Pannonplast is, ahol jelentős átalakulási folyamat van a gazdálkodásban és a korábban meghirdetett stratégiát látványosan teljesíti a management. A többi részvény esetében a már megszerzett pozíciók tartását javasoljuk, sehol nem számítunk drámai változásra.
Ajánlásunk tehát Mol, OTP, Pannonplast vétel, a többi részvény esetében pedig tartás. Összegezve azt látjuk, hogy a 2006-os év épp a 2005-ös év ellenkezője lehet, ami a piaci trendek alakulását illeti, hiszen míg 2005 első három negyedéve kiugróan jó teljesítményt hozott, addig 2006-ban az első félévben korrekciós, gyengülő piacra számítunk, míg a második félévben kialakulhat egy erősödő trendet hozó piaci környezet.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- 3-5 éves lejárat vétele, rövid (3-6 hónap tartása)
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: kivárás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- vétel OTP, Mol, Pannonplast, többi tartás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele