Hódító portugál

3 perc

2005.05.12. 18:24

Ment, látott és győzött a portugál José Mourinho labdarúgóedző, aki a Chelsea csapatával elért eredményeivel meghódította egész Nagy-Britanniát. A rekordidő alatt médiasztárrá lett focitréner a honfitársairól a britekben élő képet is gyökeresen megváltoztatta.

© AP
"José Mourinho, José Mourinho, köszönjük!" - kántálták április utolsó napján a Chelsea szurkolói az angol labdarúgó-bajnokság, a Premier League bajnoki címének elnyerése után, portugálul köszönve meg csapatuk edzőjének a sikert. De a 2004-ben a világ legjobb labdarúgóedzője címet elnyert Mourinho népszerűsége már rég túlnőtte a Chelsea szurkolótáborát, egy portugált sem övezett még akkora médianyilvánosság és felhajtás a szigetországban, mint az orosz származású milliárdos Roman Abramovics tulajdonában lévő (HVG, 2003. július 12.) londoni csapathoz tavaly nyáron szerződött futballtrénert. Szinte nincs nap, hogy ne foglalkozna vele a brit sajtó, a 42 éves, enyhén őszülő, kissé borostás, de mindig elegáns Mourinho arcával és nevével jóformán minden eladható. Életrajzát szétkapkodják, autogramos fényképéért 50-100 fontot is megadnak, és az ár a bajnoki cím hivatalossá válása után valószínűleg tovább emelkedik. A brit férfiak szeretnének rá hasonlítani, a nők szemében pedig szexszimbólummá vált, állítja a Daily Mirror londoni bulvárlap. A reklámszakma is ráharapott, például az American Express nemzetközi kampányában ő az első portugál, akit ilyen szereplésre felkértek. A GQ férfi-életmódmagazin pedig Nagy-Britannia második legjobban öltözött férfija (az első Rio Ferdinand, a Manchester játékosa) címet ítélte oda neki mértéktartóan elegáns, eredetiséget sem nélkülöző stílusáért. Hosszú szürke felöltője, amelyet a mérkőzések alatt is visel, nemcsak divattá, hanem egy, a rákos beteg gyerekeket megsegítő jótékonysági árverés fő attrakciójává is vált (elsőként maga Mourinho ajánlotta fel a 140 fontos ár százszorosát a kabátért).

A ma a világ legjobbjának tartott és - tavaly évi 5,1 millió, új szerződése szerint pedig immár közel 9 millió fontos fizetésével - legjobban megfizetett futballedzője tudja magáról, hogy kiváló a szakmájában, és nem is próbál szerénynek mutatkozni. Olyannyira nem, hogy amikor egy interjúban elismerte, ő is tévedhet, kijelentését a Daily Mirror az "év eseményének" minősítette. "Szerintem április 30-án megnyerhetjük a bajnokságot" - jelentette ki még tavaly novemberben, mindössze három hónappal azután, hogy kézbe vette a csapatot. És igaza lett. Pedig az angol Premier League-ben először fordult elő, hogy egy külföldi edző rögtön az első évben a bajnoki címig vitte csapatát (igaz, a Bajnokok Ligája elődöntőjében kiesett a Chelsea, de Mourinho ígéretei között ez a trófea nem is szerepelt).

Edzőként Mourinho előre pontosan kidolgozott terv szerint halad, és szinte minden úgy is történik, ahogy elképzeli. Szakértők szerint azonban az a legfőbb erénye, hogy képes összetartó csapattá kovácsolni játékosait. Vezetési módszereit már pszichológusok elemzik, de kapott meghívást a Microsofttól is, hogy tartson előadást e témában. Ő maga három szóban adja meg sikerének kellékeit: mentalitás, ambíció, akarat. "Amikor játszani kell, játszunk, amikor harcolni kell, harcolunk, és amikor szenvednünk kell, szenvedünk, mindig mindenben együtt."

Második oldal (Oldaltörés)

A portugál FC Portóval előbb az UEFA-kupát, majd tavaly a Bajnokok Ligáját is megnyerő Mourinho mindazonáltal nem csupán szakmai zsenialitásának köszönheti hírnevét. Legalább annyira szerepet játszott ebben magabiztossága, keménysége, sajátos stílusa. A portugál tréner úgy lépett be az angolok udvarias világába, mint elefánt a porcelánboltba. "Megvan a saját egyéniségem, nem vagyok hajlandó amiatt aggódni, hogy bizonyos érzékenységeket vagy intézményesült korlátokat megsértek" - jelentette ki nem sokkal érkezése után. A britek nem kis meglepetéssel vették tudomásul, hogy az eddig inkább lenézett, elmaradottnak tartott portugálok közül egy ilyen határozott, markáns személyiség pattant elő.

José Mourinho többet tett Portugália népszerűsítéséért, mint bármilyen eddigi hivatalos reklámkampány - írta az Expresso lisszaboni hetilap. Nuno Reis Londonban élő és dolgozó portugál divattervező pedig azt állítja, saját helyzetén is érzi a Mourinho-jelenség okozta változást: "Már nem úgy kezelnek, mint aki egy harmadik világbeli országból jött, hanem mint a nagy fociedző honfitársát, és ez ajtókat is megnyit előttem."

"Portugália arca vagyok a nagyvilágban" - jelentette ki a hazájában sem a szerénységéről ismert edző a Visao hetilapnak adott interjúban. Tény, ma ő a legelismertebb portugál személyiség. Talán csak az Európai Bizottság elnöke versenyezhet vele, de Barrosót többet bírálják, mint dicsérik tevékenységéért. Ő maga is elismerte Mourinho "elsőbbségét", amikor megtudta, hogy vele kellett versenyeznie a Portugáliában akkreditált külföldi újságírók által az "év portugál személyiségének" ítélt címért. "Én Mourinhóra szavaztam volna" - jelentette ki a díjat végül is elnyerő Barroso.

José Mourinho egyébként az angolok előtt sem titkolja, hogy egy nap majd a portugál válogatott edzője szeretne lenni. De hogy mikor, azt természetesen ő dönti majd el.

MUHARAY KATALIN / LISSZABON