Egyre feszültebbé válik az ukrán-orosz gázvita

4 perc

2006.01.02. 05:55

Közös levélben figyelmeztették az osztrák, a német, az olasz és a francia gazdasági minisztériumok vezetői Ukrajnát és Oroszországot arra, hogy az említett nyugati országokba irányuló orosz gázszállítmányok esetleges csökkenése kihat majd az Ukrajnával fenntartott jó kapcsolataikra - közölték vasárnap este Rómában. Közben a MOL felszólította nagyfogyasztóit, hogy álljanak át más fűtőanyagra.

Háttér
Az ukrán-orosz gázvita legfontosabb kérdéseinek hátteréről az alábbi linken olvashat.
A közös levélről annak egyik társzerzője, Claudio Scajola, a termelési tevékenységek olasz minisztere számolt be az olasz televíziónak adott nyilatkozatában. Mint elmondta, a négy európai uniós tagország miniszterei a Moszkvába és Kijevbe is elküldött levélben felszólítottak arra, hogy maradjon fenn az említett nyugati országokba orosz gázszállítás jelenlegi szintje, függetlenül az Oroszország és Ukrajna közötti gázárvitától.

Scajola szerint a levélben figyelmeztették Ukrajnát, hogy a gázszállítások esetleges csökkenése (vagyis a Nyugat-Európába irányuló orosz gázszállítmányok esetleges ukrán megcsapolása) nyomán "teljességgel megjósolhatatlan fejlődési irányt vennének" az említett EU-tagok és Ukrajna egyébként jó és a kölcsönös bizalmon alapuló kapcsolatai.

Oroszországot pedig arra emlékeztették, hogy a Gazprom orosz gázmonopólium és a nyugati energetikai társaságok szoros üzleti kapcsolatai, valamint az EU-tagországoknak az elmúlt években jelentősen megnövekedett orosz gázvásárlásai éppen annak köszönhetőek, hogy nagyon megbízható volt az orosz energiaszállítás.

Ukrajna zsarolással vádol (Oldaltörés)

Közben az ukrán külügyminisztérium Kijevben kiadott közleményében azzal vádolta Oroszországot, hogy gazdasági nyomásgyakorlás és zsarolás révén megpróbálja megingatni az ukrán gazdaságot. Ukrajna kész minden eszközzel, így nemzetközi döntőbíróság előtt is bizonyítani a gázárvitában képviselt álláspontjának megalapozottságát és igazságos voltát - áll a dokumentumban.

Az orosz gázmonopólium, a Gazprom szerint azonban Ukrajna megkezdte az európai szomszédjainak, köztük Magyarországnak szánt tranzitgáz jogellenes elvételét a neki szánt szállítások leállítása után.

Ukrajna nyugati határain, vagyis az ukrán gázvezetékrendszer kimeneteinél a gázleadás esését regisztrálták szinte valamennyi mérőállomáson - közölte a Gazprom szóvivője újév estéjén. Ukrajna tehát elvesz az európai fogyasztóknak szánt és általuk megvásárolt gázból - vonta le a következtetést Szergej Kurprjanov, aki hétfő délre ígért pontos adatokat.

Mint mondta, az ukrán vezetéküzemeltető Naftohaz csak a Gazprom 2006 első negyedére vonatkozó ajánlatait fogadta el a szilveszter este megküldött hatoldalas dokumentumban, de nem írt alá az év egészére vonatkozó szállítási jegyzőkönyvet. A Gazprom az első negyedévre felajánlotta a gázár befagyasztását az eddigi, ezer köbméterenként 50 dolláros szinten, cserébe a piacinak minősített, 230 dolláros ár elfogadásáért az év hátralévő részében.
Viktor Juscsenko ukrán elnök ismét elutasította a 230 dolláros árat, gazdasági nyomásgyakorlással vádolta a Gazpromot, és kijelentette, Ukrajna biztosítja a tranzitgáz akadálytalan áramlását Európába, saját forrásból adva hozzá technológiai gázt.

Kuprjanov előzőleg bejelentette, hogy a Gazprom napi 120 millió köbméterrel, vagyis az Ukrajnát megillető mennyiséggel csökkentette az ukrajnai vezetékrendszerbe juttatott orosz gázt, de az Ukrajnán át másoknak szánt napi 360 millió köbmétert továbbra is hiánytalanul pumpálja a tranzitcsövekbe. 

A Naftohaz viszont azt közölte, hogy a Gazprom a tranzitgázt is csökkentette, mert összesen napi 187 millió köbméterrel kevesebbet pumpál az ukrajnai vezetékrendszerbe. A Naftohaz szerint a Gazprom már szilveszter előestéjétől fogva megsérti az orosz gáztranzit mennyiségeit és feltételeit 2013-ig lefektető szerződést.

Mindenesetre Kijev korábban kilátásba helyezte, hogy e hosszú távú szerződés alapján továbbra is leválasztja az orosz gáz 15 százalékát tranzitdíj fejében.

Jurij Jehanurov ukrán miniszterelnök ugyanakkor rámutatott, hogy a türkmén gáz újév napján is rendben áramlott be Ukrajnába a Gazprom vezetékeiből. Ez ügyben kételyeket ébresztett Kuprjanovnak az a közlése, hogy jelenleg a türkmén gáz teljes mennyisége a Gazprom kezelésében van. A Gazprom ugyanis korábban azt állította, hogy 30 milliárd köbméter türkmén gáz importját kötötte le 2006-ra, s ennek felét az első negyedévre. Eszerint az első negyedévben nem jutna türkmén gáz Ukrajnának. Jehanurov azonban ezt PR-akciónak minősítette, amelynek célpontja az orosz lakosság és más országok közvéleménye.
 

A MOL Rt. közleménye (Oldaltörés)

Idehaza az orosz gázcsapok elzárása után bekövetkezett nyomáscsökkenés hatására a MOL Rt. felszólította nagyfogyasztóit, hogy hétfőtől gáz helyett olajat használjanak - mondta az olajtársaság kommunikációs igazgatója vasárnap.

"Hétfő reggeltől egyes nagyfogyasztókat, erőműveket, fűtőműveket felszólítunk arra, hogy az érvényben lévő szerződésnek megfelelően álljanak át más fűtőanyagra, olajra. Ez még nem korlátozás" - közölte Ferencz I. Szabolcs.

A kommunikációs igazgató elmondta, hogy jelenleg 25 százalékkal kevesebb földgáz érkezik Magyarországra. A reggeli órákban 5-10 százalékkal kevesebb érkezett, a nap folyamán ez az érték felemelkedett 25 százalékra. Ez az utóbbi órákban stabilizálódott.

"A lakossági igények kielégítéséhez szükséges gázmennyiség rendelkezésre áll a MOL tárolóiban. Ebben a vonatkozásban korlátozásra nincs okunk" - közölte Ferencz I. Szabolcs.

A szóvivő elmondta, egyes nagyfogyasztókkal a szerződéskötés során megállapodtak, hogy árkedvezményt kapnak, de cserébe vállalják, hogy a jelenlegihez hasonló helyzetekben átállnak olajra.

A mostani lépés az elmúlt éveket tekintve korántsem példátlan, többször is előfordult, hogy például egy hosszabban tartó hideg időszak miatt egyes nagyfogyasztóknak át kellett állniuk a gázról a fűtőolajra - jegyezte meg a MOL kommunikációs igazgatója.

Ferencz I. Szabolcs hozzátette, folyamatosan figyelik az eseményeket, de eddig hivatalos tájékoztatást sem az orosz, sem az ukrán féltől nem kaptak.

"A csőnek az innenső oldaláról meg sem lehet állapítani, hogy az oroszok eleve nem tettek annyi anyagot a csőbe, vagy az ukránok csapolták meg közben. Viszont mivel ez nem olyan probléma, amely csak Magyarországot érinti, hanem legalább annyira érinti Ausztriát, Olaszországot, Csehországot, ezért mindenképp abból indulunk ki, hogy ez a kérdés napokon belül megoldódik. Magyarország szerencsére jelentős gáztárolási kapacitással van ellátva" - mondta a MOL kommunikációs igazgatója.