Nyomoz a mentőhelikopterek ügyében a rendőrség

2 perc

2006.01.11. 10:53

Nyomozást rendelt el az Országos Mentőszolgálat feljelentése nyomán, a mentőhelikopterek meghiúsult átadása-átvétele ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda.

A feljelentés nyomán január 9-én rendeltek el nyomozást. Házkutatásokat tartottak, melyek során iratokat és repülőket foglaltak le a nyomozók.

Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója kedden Budapesten bejelentette, hogy nem veszélyezteti a légi mentést a Országos Mentőszolgálat és a mentőhelikopterek légügyi üzemben tartását végző BASe Kft. közötti vita. Az OMSZ hétfőn bontotta fel a szerződést a céggel. A főigazgató elmondta, mivel számítottak arra, hogy nem jutnak hozzá a felmondás napján a kft.-nél lévő gépekhez, tartalékmegoldásként éltek a honvédség légi kutató-mentő helikoptereinek polgári célokra való bevethetőségével. Ez egy addig tartó átmeneti megoldás, amíg az állami helikopterekhez nem tudnak hozzájutni.

Az OMSZ azt kérte, hogy a kft. kedden tíz órakor kezdje meg a dokumentumok átadását, s a teljes folyamatnak pénteken kellene lezárulnia. Mivel kérése ellenére nem kezdte meg a mentőhelikopterek műszaki karbantartását eddig végző BASe Kft. a vele kötött szerződés felbontását követően a dokumentáció átadását, ezért az OMSZ feljelentés-kiegészítést tett. A feljelentés kiegészítésben szerepelnek két gép franciaországi nagyjavítása után kapott információk is, amelyek szerint a helikopterek karbantartását nem szakszerűen végezték.

A cég levélben értesítette a mentőszolgálatot, hogy nem fogadja el a felmondást és nem kívánnak megjelenni a tárgyaláson. Összesen tíz légi jármű átadásának megtagadásáról van szó, amelyek értéke meghaladja az egymilliárd forintot főigazgató.

A Népszabadságba az olvasható: a mentőhelikopterek üzemeltetését eddig ellátó cégnek korábban el kellett volna kezdenie az állami tulajdonú gépek átadását az Országos Mentőszolgálatnak, miután az OMSZ fölmondta a szerződésüket. A BASe Kft. képviselői a találkozóra el sem mentek. Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója a meghiúsult átadás-átvétel után a Nemzeti Nyomozó Irodában feljelentést tett.

A lap kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai kedden az állam tulajdonában lévő helikoptereket szerették volna visszafoglalni, de csak egy gépet találtak - azt is szétszerelt állapotban. A rendőrség ma várhatóan a többi bázison is hasonló akciót tart.

Kóka is vizsgálódik (Oldaltörés)

A gazdasági miniszter két vizsgálatot rendelt el a magyarországi légi mentésben részt vevő helikopterekről frissen napvilágra került információk miatt.

A francia nagyjavításra küldött helikopterek egyikéről a szerelés közben kiderült, hogy korábban ukrán eredetű alkatrészeket szereltek bele jogszerűtlenül, a légi mentést veszélyeztetve és jelentős, több tízmillió forintos anyagi kárt okozva – mondta el Batiz András kormányszóvivő.

Fény derült arra is, hogy a 2003-ban, hajtómű hiba miatt, Szegeden lezuhant MI-2-es helikopterből a hajtómű fődarabját átszerelték egy másik MI-2-esbe, amelyik két évvel később, Pécsett szintén lezuhant.A szakemberek szerint szükség lenne független szakértői vizsgálatra az ügyben. Ez eddig azért nem történhetett meg, mert a BASe Kft. nem járult hozzá.

A vizsgálatnak tisztáznia kellene, hogy a szegedi balesetben a lezuhant helikopterből átszerelt főalkatrész szerepet játszhatott-e a későbbi balesetben, illetve azt, hogy jogszerűen történt-e meg ez a szerelési megoldás.

A hónap végéig egy új mentőhelikoptert vásárolnak, és a két, franciaországi nagyjavításon átesett gép heteken belül újra üzembe áll, valamint további négy új helikopter beszerzésére január végéig kiírják a pályázatot.