A kocsigyújtogatások ellenére csökkent a francia bűnözés

1 perc

2006.01.12. 12:39

A novemberi külvárosi zavargások ellenére 1,3 százalékkal csökkent a bűnözés 2005-ben Franciaországban, s idén további három százalékos javulást tűzött ki célként csütörtökön Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter.

Bár a bűnözésre vonatkozó francia mutatók három éve javuló tendenciája megtorpant a novemberben három hétig tartó külvárosi zavargások miatt, a 2004-es 3 millió 825 ezer bűncselekmény és szabálysértés után a 2005-ben regisztrált 3 millió 775 ezres adat további 1,3 százalékos csökkenést jelentett (2003-ban 3,38 százalékos, 2004-ben pedig 3,76 százalékos volt a javulás). A francia belügyminisztérium adatai szerint 2002 óta több mint nyolc százalékkal csökkent a bűnözés Franciaországban.   

Az úgynevezett városi erőszak 110 ezer bűncselekményként jelent meg 2005-ben. Ebből 45 ezer a felgyújtott autók száma, közel hétezer pedig középületek elleni gyújtogatásra, illetve ötezer hivatalos személy elleni erőszakos bűncselekményre vonatkozik. A novemberi zavargások során a havi átlagnál háromszor több, összesen 28 ezer bűncselekményt regisztráltak Franciaországban.

A javulás ellenére - az emberölést, a nemi erőszakot és a fegyveres rablást leszámítva - a személyek elleni erőszakcselekmények száma 4,97 százalékkal növekedett tavaly Franciaországban. Ezt a családon belüli erőszak gyakoribb bejelentésével és az agresszivitás növekedésével magyarázott a belügyminiszter. Ezért a rendőrségeken dolgozó szociális munkások és pszichológusok számának megduplázását jelentette be Sarkozy.     A belügyminiszter tájékoztatása szerint a felderítettség aránya 33 százalékos volt átlagosan, s 57 százalékos az erőszakos cselekmények esetében.   

A terrorizmus és az erőszak elleni fellépés mellett a francia hatóságok jövő évi prioritásának Sarkozy a - korábban már bejelentett - vasúti rendőrség felállításával a vonatok nagyobb biztonságát, az iskolák védelmét, valamint a külvárosi bandák, a kiskorúak bűnözése és stadionokban tapasztalható erőszak elleni harcot jelölte meg.