Iráni atomügy: Teherán magabiztos

2 perc

2006.01.18. 10:52

Az iráni atomdossziénak az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalását kéri az Európai Unió nevében Iránnal tárgyaló három ország a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) benyújtandó határozattervezetében – közölte egy meg nem nevezett uniós diplomata.

Ahmadinezsád iráni elnök a mul-
lahok előtt
© AP
A Franciaország, Nagy-Britannia és Németország által jegyzett határozattervezetben arra kérik Iránt, hogy "segítsen a NAÜ-nek tisztázni azokat a kérdéseket, amelyek szerint gyanítható, hogy az ország atomfegyverprogramot folytat", valamint arra kérik Mohamed el-Baradeit, a NAÜ főigazgatóját, hogy juttassa el ennek a tervezetnek egy példányát a BT-hez – mondta a diplomata, aki telefonon felolvasta a tervezet szövegét.Ha a határozatot a NAÜ kormányzótanácsa jóváhagyja, akkor most fordul elő először az iráni atomválság 2002. augusztusi kezdete óta, hogy a BT-nek foglalkoznia kell az üggyel. Az iráni atomdosszié BT elé kerülésének az lehet a következménye, hogy a 15 tagország képviselőiből álló testület büntetőintézkedéseket hoz Iránnal szemben, de diplomaták és elemzők szerint, ha erre sor is kerül, az soká lesz. Kína eddig hatázozottan ellenezte Irán megfeddését. Az iráni atomprogram felügyelete azonban mindenképpen a NAÜ feladata marad.

Eközben az iráni külügyminiszter szerint "kicsi" a veszélye annak, hogy az ENSZ BT elé utalják az iráni atomdossziét. "Remélem, hogy az európaiak megértették Irán nagyon egyértelmű és egyenes üzenetét, és nem hoznak elhamarkodottan olyan döntést, amely csak bonyolítaná a helyzetet az összes fél szempontjából. A nukleáris kutatási tevékenység felújítása, amelyről Irán döntést hozott, nem azonos nukleáris fűtőanyag előállításával. Az Iszlám Köztársaság kész megvitatni a tárgyalások legfontosabb részét, vagyis az atomfűtőanyag-gyártást" – mondta Manusehr Mottaki, akit szerdán idézett az Irna iráni hírügynökség.

Irán múlt héten levette a pecsétet több atomlétesítményéről, és közölte, hogy újraindítja a kutatómunkát a nukleáris fűtőanyag gyártására vonatkozóan. Ezt a nemzetközi közösség egyöntetűen elítélte, a nagyhatalmak azonban egyelőre nem jutottak megállapodásra abban, hogy az iráni atomdossziét a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) révén a BT elé utalják-e. Irán a bejelentéshez akkor hozzátette, hogy továbbra is függőben hagyta az ipari méretű urándúsítást.

Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője a nemzetközi közösség nyomására utalva ma kijelentette, hogy a világ nem tudná megakadályozni országát "a tudományos fejlődésben". "Nem akarunk szert tenni atomfegyverre, ezt tudja jól a Nyugat, mert atomfegyver birtoklása ellentétes az ország politikai és gazdasági érdekeivel, valamint az iszlám tanításával. A NAÜ elfogadta, hogy már mi is tagja vagyunk az atomklubnak" – jelentette ki Hamenei, akit az állami televízió idézett.