Főrabbi bírálta, egy jordán lap lehozta a Mohamed-gúnyrajzokat

2 perc

2006.02.02. 12:31

A Sihán című jordániai hetilap három karikatúrát vett át abból a tizenkettőből, amelyek eredetileg a Jyllands-Posten című dán lapban jelentek meg, köztük azt, amelyen a próféta egy bombát visel a fején turbán gyanánt. Franciaország főrabbija osztja a muzulmánok felháborodását a megjelent gúnyrajzok miatt.

A Sihán című jordániai hetilapban a Mohamed-karikatúrák mellett egy cikk olvasható "Iszlám intifáda válaszul az iszlám elleni támadásra" címmel, amelyben a támadás szó mindenütt idézőjelek között szerepel. A főszerkesztő vezércikket is közölt "Világ muzulmánjai, legyetek észnél!" címmel, feltéve a kérdést: "Mi az, ami súlyosabb előítéleteket kelt az iszlámmal szemben - ezek a karikatúrák vagy az a túszejtő, aki kamerák előtt vágja el áldozata nyakát, netán az a kamikáze, aki Ammánban felrobbantja magát egy esküvőn?"

A hetilap főszerkesztője azt nyilatkozta: önszántából közölte a karikatúrákat, hogy az emberek tudják, mi ellen tiltakoznak.

Két fegyveres palesztin szervezet azzal fenyegetőzött, hogy minden dánt, franciát, németet vagy norvégot célba vesz a Gázai övezetben és Ciszjordániában, miután ezeknek az országoknak az újságjaiban jelentek meg a karikatúrák Mohamed prófétáról, akinek ábrázolását az iszlám tiltja. A norvég kormány a fenyegetések nyomán úgy döntött, hogy bezárja ciszjordániai képviseletét.

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök a MENA egyiptomi hírügynökségnek nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy ha további európai lapok is közlik a Mohamed-karikatúrákat, az veszedelmes következményekhez fog vezetni, felszítja az érzelmeket a muzulmán világban és az európai muzulmán közösségek körében. Mubarak úgy vélekedett, hogy mindebből végül a szélsőséges erők és a terroristák húzhatnak hasznot, mert a botrányt ürügyként használhatják fel akcióikhoz.

Főrabbi osztja a muzulmán felháborodást

A franciaországi főrabbi osztja a muzulmánok felháborodását a dán gúnyrajzok miatt. Joseph Sitruk csütörtökön Dominique de Villepin francia kormányfővel folytatott beszélgetés során hangoztatta, hogy helytelennek tartja a karikatúrák megjelentetését. Emlékeztetett arra, hogy annak idején egyike volt az első vallási vezetőknek, akik szót emeltek Martin Scorsese Krisztus utolsó megkísértése című filmje ellen, amelyben sértő szavakkal beszélnek Jézusról keresztény hite miatt.

A zsidó vallási vezető hasonlóképpen felemelte szavát a Korán-ellenes megnyilatkozások ellen, például Salman Rushdie Sátáni versek című művének megjelenése alkalmából. 

Nem nyerhet senki semmit azzal, ha becsmérli a vallást, megalázza vagy gúnyrajzokat készít. Ez az intellektuális tisztesség és a tisztelet hiányát mutatja - hangoztatta Sitruk. A főrabbi szerint a szatíra határa ott húzódik, ahol mások provokálása, megvetése elkezdődik. A karikírozás joga nem határtalan.