Blair szerint hét évünk van cselekedni a klímaváltozás ellen
A brit miniszterelnök szerint mindössze hét éve van az emberiségnek, hogy tegyen valamit az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása ellen, azután ugyanis már túl késő lesz
„Ha nem sikerül megfelelő nemzetközi egyetértést kivívni, mire a kiotói szerződés érvényét veszti 2012-ben, nagy bajban leszünk” – mondta el a brit parlamentben az ország első embere.
A szerződés értelmében az Európai Unió, Japán, valamint a világ kevésbé indusztrializált országai kötelező korlátozásokat vezettek be, hogy csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.
George W. Bush amerikai elnök 2001-ben kihátrált a kiotói tárgyalásokból, mondván, a protokoll feltételei rossz hatással lennének az amerikai gazdaságra. Bush hozzátette, azt sem nézi jó szemmel, hogy a fejlődő országokra nem vonatkoznak a korlátozások. Az amerikai elnök ehelyett felszólította országa cégeit, hogy csatlakozzanak önkéntes csökkentési programokhoz.
Blair szerint a kibocsátási értékek betartása kucsfontosságú kell, hogy legyen a kiotói szerződést követő időkre.
„Erre óriási szükség van, mert ha nem teljesítjük ezeket a sarokszámokat, akkor a privát szektornak sem lesz meg a kellő ösztönzés arra, hogy a zöld technológiába fektessen be” – magyarázta a brit parlamentben az ország miniszterelnöke.
A kiotói országok környezetvédelmi miniszterei egy decemberi, Montréalban tartott konferencián megállapodtak a szerződés kiterjesztéséről, illetve egy ehhez szükséges tervezet elkészítéséről. A szakminiszterek a tervezet megalkotása során tárgyalnának az USA, illetve a fejlődő országok képviselőivel is.
Blair szerint ez egy nemzetközi konszenzus kezdete lehet. A brit miniszterelnök szerint Bush elnök évértékelő beszédében elhangzott megjegyzése, vagyis, hogy „Amerika olajfüggő” hangulati változásra utal, azonban arra sürgette az amerikai elnököt, hogy minél hamarabb tegye meg a szükséges lépéseket.
„Vannak változásra utaló jelek” – fogalmazott beszédében a brit kormányfő. „Ha megtaláljuk a megfelelő ösztönző tényezőket, úgy,hogy Amerika érezze, senki sem akarja korlátozni gazdasági növekedését, akkor véghez tudjuk vinni a tervünket.”
Blair hozzátette, nem tartja valós elképzelésnek, hogy nemzetközi megállapodás szülessen a légi forgalom környezetvédelmi okokból történő korlátozásáról, s elvetette azt a javaslatot, hogy Nagy-Britannia akár egyoldalúan is megadóztassa a kereskedelmi repülést.