Felgyorsítaná az atomprogramját Irán, ha bombáznák
Több ezer halálos áldozatot követelne egy Irán nukleáris és katonai létesítményei elleni amerikai légi csapás, amely egyben hosszan tartó háborúba torkolna, és Iránt atomprogramjának gyorsított megvalósítására késztetné – vetítette előre egy brit stratégiai elemző csoport.
Az egyik iráni nukleáris létesítmény. Hiába repülne © AP |
A Bush-kormányzat korábban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy erőszakot alkalmaz, ha Irán nem tesz eleget azoknak a nemzetközi erőfeszítéseknek, amelyeknek célja korlátozni vitatott atomprogramját. Teherán azt állítja, hogy csupán több villamos energiát szeretne termelni, az Egyesült Államok szerint viszont az iszlám köztársaság nukleáris fegyverek kifejlesztésére törekszik.
A Paul Rogers professzor vezette szakértői csoport által készített jelentés azt állítja, hogy egy esetleges amerikai egyidejű légi csapásokból állna, és legalább húsz nukleáris és katonai létesítmény, valamint légvédelmi állás ellen irányulna. A támadásban több ezer ember, katona, a nukleáris programban résztvevő polgári személy vesztené életét.
A katonai akció arra késztetné Iránt, hogy kilépjen az atomsorompó szerződésből, felgyorsítaná nukleáris programját, növelné az iraki ellenállóknak és a libanoni radikálisoknak, a Hezbollahnak nyújtott támogatását, fokozná az Amerika-ellenes érzelmeket világszerte.
Egy Irán elleni, az amerikaihoz képest kisebb léptékű izraeli támadás ugyancsak negatív következményekkel járna. Alternatív megoldásokat kell találni a jelenlegi fesztültségek oldására, miközben el kerülni a páratlanul veszélyes konfrontációt, bármilyen nehéz is az – vélik a jelentés készítői.