A gazdaságpolitikát bírálta Járai
Négy év alatt hat évet csúsztunk, igen távol állunk a követelmények teljesítésétől – közölte az euró bevezetésének lehetőségeiről Járai Zsigmond. A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a jelenlegi gazdaságpolitika következménye, hogy magasak a kamatok Magyarországon, viszonylag magasak az adók, elég alacsony a foglalkoztatás.
Évente két százalékkal lassúbb lesz a növekedés üteme a következő időszakban Magyarországon, mint lehetne - jelentette ki Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. A jelenlegi gazdaságpolitika következménye, hogy magasak a kamatok Magyarországon, viszonylag magasak az adók, elég alacsony a foglalkoztatás. Ez a gazdasági versenyképességét nem segíti, és ez hosszabb távon azt eredményezi, hogy lassul a gazdasági növekedés üteme, lassúbb lesz, mint a potenciális növekedési ütem - fogalmazta meg a jegybank elnöke.
"Mi úgy számolunk, hogy évente két százalékkal lassúbb lesz a növekedés üteme Magyarországon az elkövetkezendő időszakban, mint ami lehetne" - mondta Járai Zsigmond. Az elnök jónak minősítette az inflációs helyzetet, mint mondta, az idén az áfa-csökkentés hatásaként 1,5 százalék közelében lesz az éves áremelkedési ütem. Az euró bevezetésével kapcsolatban Járai úgy fogalmazott: "négy év alatt hat évet csúsztunk, igen távol állunk a követelmények teljesítésétől".
A teendőket elemezve a jegybank elnöke hangsúlyozta: "jelentős átalakításokra van szükség, elsősorban az államháztartást kellene rendbe tenni, ami társadalmi feszültségeket is eredményezhet, de mindenképpen meg kell tenni". A halogatás nagyon sokba került a magyar gazdaságnak, és sokba kerül az adófizetőknek is.
Az átalakulást kikényszerítő erőket számba véve lehetőségként egy változó világgazdasági környezetet említett Járai Zsigmond, amikor nehezebb lenne hitelhez jutni, illetve másik lehetőségként a lakosság "belső nyomását" vetette fel, de mint mondta, az a tapasztalata, hogy az állampolgárok nem igazán értik, "hogy milyen rosszat tesz egy gazdaságnak az adósság növekedése, vagy a nagy hiány".
"Lehetne egy európai uniós nyomás is Magyarországra, de ez a nyomás eddig nem nagyon tudott lényeges lépéseket kikényszeríteni, és lehet egy piaci kényszer is, ami a legrosszabb alkalmazkodást kényszeríti ki". A gazdasági növekedés visszaesésével, a forint esetleges leértékelődésével, az infláció emelkedésével járhatna, ha a piac kényszerítené ki a gazdaság rendbe rakását - mondta az MNB elnöke.