Kalocsai fenyegetés: Bagó mondja Romsicsnak

6 perc

2006.03.03. 10:22

Az alábbi szöveg a Bagó Zoltán fideszes képviselőjelölt és Romsics Imre MDF-es jelölt közti március 1-jei beszélgetésnek az MDF által közzétett részleteit tartalmazza, amely során a Fidesz jelöltje személyi és karriert érintő konzekvenciákkal fenyegeti meg ellenfelét, amennyiben az nem lép vissza a parlamenti választásokon való indulástól.

A teljes másfél órás beszélgetés az MDF ügyvédi letétbe helyezte, s csak azért nem közlik teljes egészében, mert a szöveg személyiségi jogokat érintő részleteket tartalmaz. Természetesen amennyiben Bagó Zoltán fideszes képviselő hozzájárul, az egész beszélgetést nyilvánosságra hozzák - közölte a párt.


A beszélgetés 2006. március 1-jén titokban rögzítették. Bagó Zoltán fideszes képviselő és Romsics Imre azt követően találkoztak újra, hogy Bagó 24 órás ultimátumot szabott Romsicsnak a képviselőjelöltségtől való visszalépésre, s ez a határidő lejárt. 

Romsics Imre
© hvg.hu

1. részlet:
Romsics Imre: Na, Zoli lejárt ez a 24 órás ultimátum – című valami. Hát én azért engedd meg, én azért csak úgy értettem, mert azért elég – szóval az ingerküszöböm, ahogy mondtam leszállt.

2. részlet: 
Romsics Imre: Három dolog, az nem tiszta az én számomra, egy amit tegnap is mondtam, az az nagyon zavar, ahhoz, hogy mi egyezkedjünk, ami ott elhangzott, ugye, az első mondatban én ezt továbbra is fenyegetésnek érzem, meg zsarolásnak, még ha finoman is szólt az a dolog. Ez egyelőre zavar. Nem értem, hogy álljak én ki bárki elé és azt mondani, hogy rád szavazzon, aki rám akart, rád szavazzon, amikor, amikor ilyen történik. Szóval azt még értem, mikor azt mondod, hogy a politikai ambícióimat nem tudjátok támogatni – ezt értem. Jó tiszta, hogyha ellenlábasnak gondoltok, nem támogatjátok. De az, hogy a szakmai munkámba beleszólni, ami az én egzisztenciám vagy akár, ugye az is elhangzott, hogy a magánéleti ügyeimet nem támogatjátok, azért ez nagyon durva, Zoli! Ezt gondolom, hogy megérted.

3. részlet: 
Bagó Zoltán: A politikai ambíció és a szakmai előmenetel az pedig két, egymással szervesen összefüggő – egyik a másikat erősítő és gyengítő folyamat. Nyilvánvaló, hogy a megyei múzeumi szervezet az egy olyan rendszer, ahol bizonyos politikai alapon választott emberek ülnek bizonyos döntési kompetenciákon. Illetve az országos múzeumi szervezet, mint olyan, bent a Kulturális Örökség Minisztériumában és környékén – nem látom át a hivatali struktúrát – ahogy körülbelül el tudom képzelni, az szintén egy olyan dolog, ahol a bizonyos szakmai kvalitásokon túl politikai döntések születnek. Én erre értettem, hogy a Kulturális Örökség Minisztériumának az élén ugye van egy miniszter, meg van egy politikai államtitkár és mondjuk - nem tudom – osztályvezetői vagy főosztályvezetőig, vagy helyettes államtitkárig ezt mindig minden regírung ugye folyamatosan tagadja, de ott politikai kinevezések történnek, ez nyilvánvaló. Aztán ezek után a döntési kompetenciák, a hatáskörök, a források, a különböző egyéb támogatások, juttatások, javadalmazások, lehetőségek, kitüntetések és ez széles spektrum – az, ahogy megyünk egyre lejjebb az egyre inkább szakmai és egyre kevésbé politikai, de minél följebb megyünk annál inkább politikai. Innentől fogva óhatatlan, hogy ha valaki a szakmai munkájában elér egy bizonyos szintet és halad fölfelé, akkor egyre kevésbé a szakmai kvalitásai, hanem egyre inkább a politikai kapcsolatai, nézetei, múltja, jelene, jövője, az aktuális helyzet, az aktuális gazdasági helyzet, az aktuális személyi összetétel – nem kell ezt ragozni – tolódik előtérbe. Tehát az ember egy életutat jár be. Az életút, ha szerencsés, akkor lentről indul és fönt van vége, halad fölfelé a lépcsőn.

4. részlet:
Bagó Zoltán: Tegnap lehet, hogy én fogalmaztam rosszul, de nagyon ideges voltam. A tegnapi nap az nem konkrét, direkt, effektív fenyegetés volt, az az volt, hogy nyilván azt te is mérlegelted, hogy ha most 2006-ba, a Bács 7-es választókörzetbe MDF támogatottsággal, nem MDF tagként te képviselőjelöltté avanzsálsz, az azt jelenti, hogy már az április 9-ei első fordulóban viszonylag komoly politikai konkurencia vagy azon politikai elitnek, akik nagy valószínűséggel, egyébként rövid távon április 23-a után mindkettőnk számára kívánatos módon lehet, hogy megnyeri a választásokat.

5. részlet:
Bagó Zoltán: A kölcsönös egymás mellett élés, a kölcsönös segítség, illetve az együttműködés miatt a leglogikusabb lépés az az, hogyha nem válsz jelöltté.

6. részlet:
Bagó Zoltán: A politikában – sarkítok – MDF-es országgyűlési képviselőjelöltre nincs szükség.

7. részlet:
Bagó Zoltán: Visszakanyarodva a kezdeti kérdésre. Én elhiszem, hogy egy, a becsületére valamit adó ember lojális azokhoz, akik vezetők, a szervezeten belül, illetve akiktől valamilyen szintű stallumot kaptak. Azonban ez a lojalitás, ez az, ez az ésszerűségig kell hogy terjedjen, és hogyha ha valaki a szakadék felé kormányozza az autót, akkor abból az autóból ki kell ugrani.

8-15. részlet (Oldaltörés)

 

8. részlet:
Romsics Imre: Tegnap meg én azért voltam annyira felháborodva, mert elhangzott ez, hogy a magánéletben se tudunk támogatni. Egyszerűen én ezen gondolkoztam sokat, hogy hogy lehet egy politikai pártnak a magánéletembe beleszólnia. Hogy odaáll egy aktivista és nem enged be a boltba kenyeret venni? Egyszerűen föl se tudom fogni, már az 50-es évekre nem is merek gondolni, amikor gyütt a Csajka, bedobtuk és akkor az életben többet nem látták.

Bagó Zoltán

9. részlet:
Bagó Zoltán: Tegnap nem azt mondtam, hogy ha elindulsz országgyűlési képviselőnek, akkor még a múzeumi szervezetnek a tájékáról is ki fogunk passzírozni, ha nyerünk. Én nem ezt mondtam. Én azt mondtam, hogyha nem indulsz el országgyűlési képviselőnek, akkor - ha nyerünk - a szakmai munkádban nagyon-nagyon meg tudnánk futtatni. Óriási különbség van a kettő között. Tehát nem bosszúállásról van szó, hanem arról van szó, hogy nekünk szükségünk van káderekre, olyan káderekre, akik megbízhatóak.

10. részlet:
Bagó Zoltán: Ha tudunk jól egymással, ha egymással jól tudunk együttműködni, illetve ha kölcsönösen le tudjuk fektetni, azokat az alapszabályokat, amik mentén szeretnénk dolgozni, akkor mindenkinek az ambícióját ki lehet valamilyen szinten igényelni. Most nem – félreérted, mert megint nem zsarolni akarlak, látom a szemeden, ezt úgy fogod föl, hogy ne legyél képviselő, s akkor cserébe kapsz valamit. Én ezt nem így értem. Én ezt úgy értem, ahogy a legelején hosszan elmondtam: politika-szakma.

11. részlet: 
Bagó Zoltán: Nálunk a 2002, a Szövetséggé alakulás óta megpróbálunk áttérni egy ilyen vállalatszerű működésre, ahol menedzsmentek vannak, önálló döntési kompetenciával, önálló költségvetéssel, hatáskörökkel satöbbi.

12. részlet: 
Bagó Zoltán: Itt Bács 7-esben engem egy dolog érdekel, amire a vállalatirányítási rendszerben menedzsmenti felelősséget kaptam, hogy (…) a számokat, a nyereséget, a profitot – ha úgy tetszik, azt kitermeljem. Ehhez a felügyelő bizottság részéről kaptam bizonyos utasításokat. Azokat a partnerekkel, a beszállítókkal, az üzleti kapcsolatokkal azokat a tárgyalásokat én lefolytatom és a végeredmény fog számítani. Nálunk is meg a partnereknél is. Osztalékot akkor tudnak fizetni, hogyha nyereséges a cég. Ugyanez működik nálunk is, ha a választásokat országos szinten, megyei szinten, helyi szinten nyerjük, akkor vannak kézzelfogható eredmények, ha nem nyerjük, akkor nincsenek.

13. részlet: 
Bagó Zoltán: A mostani MDF elnök nem hajlandó választási megállapodást kötni a Fidesszel, akkor a Fidesznek az az érdeke, hogy ha már az elnök asszony nem hajlandó választási megállapodást kötni, akkor köt választási megállapodást az egyéni jelöltekkel. És utána, hogyha bejutunk a parlamentbe és azok a választási megállapodások működnek, a párton belül el kell azt érni, hogy ne az elnök asszony legyen az MDF-nek az elnöke, aki nem hajlandó választási megállapodást kötni és kivezeti a parlamentből az MDF-et – mert sajnos ez lesz a vége, hanem válasszatok magatoknak egy olyan elnököt, aki meg tudja duplázni a parlamenti mandátumokat.

14. részlet: 
Romsics Imre: Most azért Zoli, ezt tegnap is mondtam, hogy ugyan beszélhetsz abba, hogy ti, de én nem vagyok MDF tag. Tehát én nem fogok választani egy elnök asszonyt sem, meg elnök urat se. Ez az egyik dolog, a másik dolog, azért ez, amit mondasz ez beavatkozás egy pártnak a belügyeibe (Bagó Zoltán: Ez Jótanács). Zoli, amikor azt mondod, hogy mi kivesszük ugye az MDF tagokat és bevisszük és majd ők utána leváltják a pártot, hát ez mi, hogyha nem beavatkozás (Bagó Zoltán: Én nem azt mondtam). Azt mondtad, hogy megállapodást kötsz az emberekkel, és majd ha ti beviszitek, akkor ők majd a párton belül ugye választanak új elnököt.

15. részlet: 
Bagó Zoltán: Most szombaton van egy nagy rendezvény Pesten a Nemzeti Múzeumba. Lezsák, Orbán, Semjén – ugye egy ilyen konzervatív mag – Bíró Zoli, sokan vannak. Én úgy gondolom, hogy (…) azokat a dolgokat (…) kijelenteni vagy bejelenteni, hogy a jobboldali összefogás miatt kik azok az emberek, akik végiggondolván a személyes illetve a választói felelősséget már az első fordulóban arra bíztatják a szavazóikat, hogy a jobboldali összefogásra, a Fidesz-KDNP-re adják le a voksukat.

(Forrás: http://www.mdf.hu/)