Tovább gyengül a forint
Tovább gyengült a forint a bankközi devizapiacon, szerda reggel 267 forinton jegyezték az eurót.
Szerdán reggel a forint tovább gyengült a bankközi devizapiacon, az eurót kilenc óra tájban 266,90/267,10 forinton jegyezték, több mint egy forinttal erősebben a 265,70/80 forintos keddi jegyzésnél. A forint 44 bázisponttal 5,44 százalékra gyengült a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.
A dollár erősödött a nemzetközi piacokon, mivel a kedden 25 bázisponttal 4,75 százalékra emelt amerikai alapkamatot májusban várhatóan még tovább, 5 százalékra emeli az amerikai központi bank. Budapesten reggel 222,20/30 forinton kereskedtek a dollárral, csaknem három forinttal magasabban a 219,50/60 forintos keddi árfolyamnál.
A keddi amerikai kamatdöntéshez fűzött indoklás hatására megindult a tőkék dollárba vándorlása, a brazil, a mexikói, a török és dél-afrikai valuták szinte egyöntetűen gyengülésnek indultak, ugyanez tapasztalható a régióban is - mondták el a piacon. Pánik azonban nincs, úgy tűnik, a piac zökkenőmentesen elfogadja, hogy az egyensúlyi árfolyam az év első két hónapjában tapasztalt 250-255 forintos euró kurzusról 265-270 forintra került át.
Az állampapírok másodpiacán is várhatóan emelkednek majd a hozamok, hiszen a kamatvárakozások miatt 4,80 százalékra emelkedett az indikátornak tekintett amerikai tízéves kincstárjegy hozama. A csütörtökön aukcióra kínált 70 milliárd forintnyi új hároméves államkötvénnyel, és a 20 milliárd forintnyi 15 éves államkötvénnyel pedig bővül a kínálat, ami ugyancsak a hozamszint emelkedését eredményezheti - vélik a piacon.
Az overnight és a tomnext kamat 4,90 százalékon nyitott reggel, továbbra is bő a piaci likviditás annak ellenére, hogy a bankok mától 723,1 milliárd forintot kötöttek le a Magyar Nemzeti Bank kéthetes betétjében, 145 milliárddal többet a lejárónál. A hosszabb lejáratokon egyelőre alig születnek üzletek, az egy éves lejáraton azonban 7 százalék közelébe emelkedtek a kamatajánlatok.