Arannyal és mikrohullámmal az Alzheimer-kór ellen
Az Alzheimer-kór az egyik leggyakoribb szellemi leépülést okozó idegrendszeri rendellenesség, amely főként, de nem kizárólag az idős embereket sújtja. A kór legfőbb jele az emlékezet-kiesésen kívül a betegek agyán található amiloid plakkok megjelenése. Ezek ellen védekezhetünk parányi aranylapocskákkal – vélekedik egy spanyol-chilei kutatócsoport.
© beszelo.c3.hu |
A kór kialakulásának korai stádiumában beépülnek az agyba az úgynevezett béta-amiloid plakkok (fehéres lerakódások az agykérek idegsejtjeinek felületén). Emiatt hibásan összeállt fehérjemolekulák rakódnak rá az idegsejtekre. Ezek a plakkok felelnek a későbbi idegsejt pusztulásért, és az Alzheimer-kór további szövődményeiért, csakúgy, mint az ezzel gyakran társuló agytérfogat-csökkenésért. Koganék kísérletében néhány milliomod milliméter méretű aranylapocskákat összecsomósodott amiloid-plakkokkal raktak egy edénybe, majd néhány napig állni hagyták. Végül egy órára gyenge mikrohullámú sugárzásnak tették ki a kísérleti oldatot. Az eredmény meggyőző volt: a fehérjecsomók nemcsak feloldódtak, de nem is kapcsolódtak többé újból össze.
A kísérletben használt sugárzás szintje annyira alacsony, hogy az egészséges sejtekre egyáltalán semmilyen hatást nem gyakorol – mondják a kutatók. Ha tehát az állatkísérletek sikeresnek bizonyulnak, akkor érdemes olyan további plakk-képződéssel járó betegségek esetében is megpróbálni az alkalmazását, mint a Parkinson-kór vagy a Huntington-kór.