Nemzetközi lapszemle: Feladta a leckét Moszkvának Washington és Kijev megállapodása

12 perc

2025.05.03. 11:37

2025.05.03. 12:13

Trump orosz és magyar kottából játszva támadja a felsőoktatást, s száz nappal a megválasztása után azzal szembesült, hogy csak dühöngeni tud, kormányozni nem. A Washington és Kijev között megköttetett ásványkincsszerződés miatt bajba kerülhet Oroszország, így ugyanis az USA közvetlenül érdekeltté válik a viszályban. a leendő német kancellár jóformán öngyilkos feladatra vállalkozik, amikor meg akarja változtatni országa politikáját, kérdés, mi lesz az AfD sorsa az extremistává nyilvánítása után. Témák és vélemények a világsajtóból.

Le Monde

Donald Trump amerikai elnök a klasszikus orosz és magyar forgatókönyvből játszik, amikor támadja a felsőoktatást, hiszen a demokrácia pillérét az iskolák, az egyetemek, valamint a sajtóorgánumok és a bíróságok jelentik – nyilatkozta a lapnak Jason Stanley, aki Timothy Snyderrel és annak feleségével együtt felmondott a Yale-en, és áttette székhelyét a torontói Munk Egyetemre.

Amerikában most ugyanaz zajlik, mint ami Oroszországban zajlott Vlagyimir Putyin kezdeti éveiben, csak sokkal gyorsabban. Ami pedig Magyarországot illeti, köztudomású, hogy Orbán Viktor tanácsokat ad az elnök táborának. Összeállt a Heritage Foundationnel (Örökség Alapítvány), amely megírta a kormányzás programját. De remélhetőleg mostanra már mindenki látja, hogy Trump autoriter rendszert akar.

A szakértő politikai okokkal magyarázza, hogy kivándorol: már tíz éve bírálja a trumpista mozgalmat. Ráadásul most a kormányzat eszközként veti be az antiszemitizmust, az pedig őt közvetlenül érinti. Emellett a hatalom ellenséges a feketékkel szemben, márpedig a tudós két gyereke történetesen színes bőrű.

A hivatalos ideológia szélsőjobbos, idegengyűlölő, keresztény-ultranacionalista. Fasiszta, a régi és az új jobboldal nézeteinek a keveréke, amihez járul még Trump kiszámíthatatlan diktátori, illetve Putyint idéző stílusa. És végül vannak a tech, illetve az olaj- és a gázipar oligarchái, de ők kevésbé szólnak bele a dolgokba.

Egyesek azt állítják, hogy ez nem fasizmus, csupán a hozzá nem értés ül tort. Csakhogy már Hannah Arendt megmondta, hogy a totalitárius rezsimek a szakavatott tisztségviselőket hűséges pancserokkal váltják fel.

Az egész világ azt várja Harvard Egyetemtől, amely a Columbiától eltérően ellenáll, hogy megmenti a demokráciát. Ebből azonban gond lesz. Közben a Fehér Ház tipikus módon zaklatja a felsőoktatási intézményeket, költségvetési eszközökkel egyenként igyekszik azokat levadászni. Nehogy össze tudjanak fogni.

A Legfelsőbb Bíróság tele van konzervatív tagokkal, de jócskán akadnak olyanok közöttük, akik vagy a Harvardon, vagy a Yale-en végeztek. Ha Trump le tudja gyűrni az igazságszolgáltatást, az megrendíteni a bírák önmaguk fontosságáról alkotott képét. Remélhetőleg nem mindegyik lesz hajlandó közülük eljátszani az udvari bolond szerepét.