Magyar kódfejtők

1 perc

2006.01.17. 22:00

HVG: Mit gondol arról a neurológusszakma szempontjából igencsak pesszimista aforizmáról, miszerint "ha az emberi agy...

HVG: Mit gondol arról a neurológusszakma szempontjából igencsak pesszimista aforizmáról, miszerint "ha az emberi agy működése elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megérthessük, akkor egyszerűségünkben nem is lennénk rá képesek"?

Tamás Gábor: Érdekes gondolat, de nem hiszem, hogy igaz. Közel 15 éve foglalkozom neurológiával, és mindenkitől azt hallom, milyen bonyolult szerv az agy. Csakhogy Budapest közlekedése is bonyolultnak tűnhet egy marslakónak, aki azt az űrből szemléli. De ha megismer néhány szabályt, az egész menten érthetővé válik. Mi az agykéreg alapvető működési elveit keressük, s szerintem az elkövetkező húsz évben meg is találjuk, mint ahogyan a genetika is megfejtette, hogyan helyezkednek el a gének a DNS-láncon, s hogyan épülnek fel az ezek "információi" alapján felépített fehérjékből az emberi sejtek és szervek.

HVG: A kandelábersejtek működésének kutatása, úgy tűnik, többfelvonásos magyar sikersztoriként kerülhet majd be a tudománytörténeti könyvekbe. Milyen kapcsolatban volt a neuront felfedező Szentágothai János, illetve a sejt működését leíró, a világ 250 legidézettebb tudósa közt számon tartott Somogyi Péter professzorokkal?

T. G.: Szentágothai professzorral sajnos csak egyszer találkoztam, 1993-ban, amikor még doktori hallgatóként ott voltam egy szegedi előadásán. Éppen Somogyi Péter csoportjának kutatási eredményeit mutatta be, ami engem azért érintett közelről, mert akkor már tudtam, hogy hamarosan hozzá megyek ki Oxfordba kutatni.

HVG: Akkor még tisztelettudó diák volt. Legújabb kutatása viszont megcáfolt egy, a mestere által is vallott tankönyvi tételt. Mikor tudatta Somogyival, hogy mit talált? És hogyan reagált a professzor?

T. G.: 2004 tavaszán hívtam fel - nem akartam e-mailben értesíteni -, amikor az első bizonyítékok megerősíteni látszottak a hipotézist. "Péter, úgy tűnik, gond van az axo-axonikus sejtekkel" - kezdtem, majd pár percben összefoglaltam, miről van szó. Végtelennek tűnő csend fogadta a szavaimat. Aztán bizonyítékokat és némi időt kért. Elküldtem neki a kutatási anyagot. Pár nap múlva felhívott, és azt mondta: "Azt hiszem, igazad van." Azóta is propagálja az eredményeinket.