Dráma a folyókon, Gyurcsány vészhelyzetet hirdetett

4 perc

2006.04.03. 11:17

Az árvíz elleni védekezés eddig hárommilliárd forintba került, jelenleg több mint tízezer ember dolgozik a gátakon; Budapestnél rekord magasságú árhullámra számítanak; a Dunakanyarban több utat lezártak. Árvízvédekezési vészhelyzetet hirdet ki hétfőn 15 órától a miniszterelnök a Kormányzati Koordinációs Bizottság javaslatára.

Víz alatt a főváros.
© hvg.hu

Árvízvédekezési vészhelyzetet hirdetett ki hétfőn 15 órától a miniszterelnök a Kormányzati Koordinációs Bizottság javaslatára.

A hétfőn elrendelt veszélyhelyzet azokra a folyószakaszokra vonatkozik, amelyeken az eddigi legmagasabb vízszinteknél magasabb vízállások várhatóak az elkövetkező időszakban.
   
A hétfőn délután elrendelt intézkedés a Duna Komáromtól Tassig húzódó folyószakaszára, illetve a part menti sávra korlátozódik. A vészhelyzet érvényes még továbbá az Ipoly torkolati szakaszára is.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a mostani intézkedés bejelentésekor egyebek között ismertette: "Elrendelhető a lakosság vagy a lakosság egy része lakóhelyének elhagyása. Elrendelhető közlekedési korlátozás, utazási korlátozás. Szükség esetén a polgármesterek, közgyűlési elnökök, főpolgármester elrendelheti a folyamatos polgári védelmi szolgálatot, elrendelhető az érintett területeken hátrahagyott különböző készletek - állatállomány, mezőgazdasági készletek - elszállítása, őrzése, az elhagyott lakóépületek, közingatlanok, magánvagyonok őrzése, azok biztosítása."

Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára szerint az árhullámok legkorábban egy hónap múlva hagyják el az országot. Jelenleg 10-11 ezren vesznek részt a gátakon a munkában. Az ideiglenes védvonalak mindenhol elkészültek, azokhoz összesen mintegy négymillió homokzsákot használtak fel.

A hétfő délelőtti 11 órás adatok szerint az országban 842 kilométeren harmadfokú az árvízvédelmi készültség. Egy óra alatt több mint 100 kilométerrel nőtt a legmagasabb készültségi fokú folyószakaszok hossza. A belvízi által elöntött területek nagysága viszont csökken, jelenleg 174 ezer hektár.

Rekord Budapesten

Persányi Miklós szakminiszter közölte, hogy a számítások szerint Budapestnél az eddigi valaha mért legmagasabb vízállást kedden 12 centiméterrel haladja meg a dunai árhullám. A 2002-ben mért 848 centiméteres rekordmagassághoz képest hétfőn délelőtt 10 órakor 842 centiméter volt a vízállás.

Átirányíthatók hétfőtől az erdészeti feladatokat végző közmunkások az árvízvédelemre - közölte Sándor László, a Közmunkatanács elnöke. Ezzel az igénnyel először az Ipoly menti erdészet jelentkezett, de a lehetőség adott a Szabolcs-, a Borsod-, a Szolnok megyei erdészeti munkáknál is. Ez elvileg akár 2500 közmunkás átcsoportosítását jelentheti az árvízvédelemre.

Elvágott települések

Szentendrei-sziget

A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint a 11-es úton, Tahinál 50 centiméter magasan áll a víz, a korábban várt 10 centiméter helyett. Tetőzés csupán holnapra várható, aztán csütörtökön újabb árhullám érkezik. Saját felelősségére bárki átmehet a 11-es vízzel borított szakaszán, legalábbis a rendőrök szerint. Tudósítónk szerint voltak, akik meg is próbálták, de nem mindenkinek sikerült a mutatvány: egy autót úgy kellett kivontatni, miután lerobbant valahol a víz közepén.

A környékbeliek úgy érzik, magukra hagyták őket. Nem értik, miért nem lehetett megvédeni az utat a víztől, és sokan tartanak attól, nem lesz megértő a munkaadójuk. A helyi önkormányzatnál ugyan fel lehet iratkozni egy listára, s az önkormányzat is igazolja, hogy indokoltan maradtak távol az ott lakók a munkától, de nem biztos, hogy minden munkahelyen tolerálni fogják az akár egyhetes rendkívüli „szabadságot”.

A Szentendrei-szigeten és a környező településeken rengeteg önkéntes, polgárőr segédkezik, de mindössze egyetlen vízügyes szakértővel sikerült összefutni, ő látja el például tanácsokkal Tahi önkormányzatát. Se katonákat, se katasztrófavédelmiseket, se tűzoltókat nem látni.

Pócsmegyeren átereszt a gát, Kisoroszit pedig teljesen elzárta a külvilágtól a víz: kompon viszik számukra a legszükségesebbet - kenyeret, tejet. Szigetmonostoron a komphoz már egyáltalán nem lehet eljutni. A helyiek közül többen a kormánytól kérik számon, hol a segítség, miért nem foglalkoznak velük. A katasztrófaturizmus viszont virágzik a térségben, mindenki meg akarja nézni, örökíteni a soha nem látott magasságú vizet.

A dunai árvíz miatt Tahitótfalu és a Szentendrei-sziget települései közúton nem közelíthetők meg; minden eddigi magasságot meghaladhat a Duna vízállása Budapestnél; a vártnál elhúzódóbb a tetőzés a folyó felső szakaszán.

A 11-es főutat Leányfalu és Tahitótfalu között lezárták. Ugyancsak zárva van a 11-es főút Dunabogdánynál, Visegrádnál, Pilismarót után az 55-58-as kilométerszelvény között, valamint Esztergomtól a 117-es főútig. Visegrád és Dunabogdány nem érhető el közúton. Nem közelíthető meg közúton Pilismarót és Dömös sem, de a két település között a 11-es főút még járható.

A 12-es főút egy szakaszát már vasárnap lezárták, Verőce észak felől érhető el. Nagymarosra csak az ott lakókat és a védekezés résztvevőit engedik be; az út egy része a település belterületén víz alatt van.

A vártnál elhúzódóbb a tetőzés a Dunán, a folyó magyarországi felső szakaszán, a Szigetközben a víz lassan emelkedik. A tetőzés elhúzódását a baloldali mellékfolyó, a Morva áradása idézi elő.

Árad a Tisza és a Bodrog is. A mellékfolyók közül a Túr, a Szamos, a Kraszna, a Hernád, a Sajó, a Zagyva és a Körösök a felső szakaszon már apad, de a középső és a torkolati részeken még emelkedik a vízállás.

Tartósan magas vízállás elleni védekezésre kell berendezkedni a Felső-Tisza mentén is. A vízügyi előrejelzések szerint az árhullám egy méterrel marad el az eddig mért maximumtól.

Vízbeszivárgás a HÉV-nél

A BKV fődiszpécsere elmondta, hogy a szentendrei HÉV üzemkezdettől vízbeszivárgás miatt csak a Margit-híd megállóig közlekedik. A 2-es villamos hétfőn továbbra is csak a Boráros tér és a Közvágóhíd között közlekedik, az árvíz miatt a Margitszigeten közlekedő 26-os autóbusz nem jár, illetve a 34-es autóbusz a Királyok útján, a 106-os pedig a Nánási úton nem közlekedik.

Magyar Bálint oktatási miniszter felkérte az óvodák és iskolák vezetőit, osztályfőnökeit, pedagógusait, hogy a gyerekek, tanulók távolmaradását az árvíz- és belvízhelyzettel összefüggésben fogadják el igazolt mulasztásnak - közölte a szaktárca hétfőn.