Akadozhat a benzinellátás az USA-ban
A világ olajtermelői és fogyasztói egyetértenek abban, hogy a hordónkénti 75 dolláros olajár mindenkinek rossz. Arról azonban már megoszlanak a vélemények, hogy miként lehetne letörni az energiahordozó magas árát.
A katari fővárosban, Dohában vasárnap második napja tárgyaltak 65 ország, így az Egyesült Államok és az OPEC országok olaj- és energiaügyi miniszterei, valamint a vezető olajipari cégek képviselői. Edmund Daukoruaz OPEC elnöke a megbeszélésekről azt mondta, hogy mindenki mondta a magáét, és nem közeledtek a nézetek.
A héten a kőolaj ára rekord szintre emelkedett részben amiatt, hogy Irán a nyugati nyomás ellenére kitart nukleáris programja folytatása mellett. A befektetők attól tartanak, hogy ha az ENSZ BT szankciókkal sújtja Iránt, a világ negyedik legnagyobb olajexportálója válaszul leállítja kivitelét és ez jelentős ellátási gondokat okoz.
A dohai értekezleten a fogyasztó országok - az Egyesült Államoktól a legszegényebb afrikai országokig bezárólag - azért aggódnak, hogy a magas energiaköltség lassítja a gazdasági növekedést. Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa úgy fogalmazott, hogy a mostani magas olajár visszafogja az EU gazdasági növekedését. A termelőknek az a félelme, hogy az égbe szökött olajár miatt jelentősen csökken a kereslet.
A két fél egyelőre nem talált megoldást a kialakult helyzetre. A fogyasztók azt szeretné, ha több olaj lenne a piacon. A termelők ugyanakkor biztosak akarnak lenni, hogy kifizetődő lesz új termelőkapacitásokba fektetni. Az algériai olajügyi miniszter szerint a következő helyzet alakult ki: az egyik fél garanciát akar kapni arra, hogy elegendő olaj lesz a piacon, míg a másik ugyancsak garanciát kér arra, hogy nem csökken a kereslet.
Az OPEC egyes képviselői az Egyesült Államok külpolitikáját tették felelőssé a magas olajárért, mondván: Washington felelős azért, hogy elmérgesedett a kapcsolat Iránnal. Ezt látva a befektetők attól tartanak, hogy kieshet a piacról az iráni olaj. Más termelők szerint a mostani magas olajárat részben az okozza, hogy az olajfogyasztó országok nem gondolkodtak előre és nem építettek új olajfinomítókat.
Részben a szűkös olajfinomítói kapacitás miatt az amerikai energiaügyi miniszter pénteken kénytelen volt elismerni, hogy idén nyáron rövid ideig fennakadás lehet a benzinellátásban az Egyesült Államokban.