Történelmi győzelemről írt az osztrák Die Presse

1 perc

2006.04.24. 09:33

A baloldali-liberális kormánykoalíció történelmi győzelmének nevezte a Die Presse című osztrák napilap hétfői számában az országgyűlési választások eredményét.

Peter Bognar, a konzervatív napilap budapesti tudósítója ezt úgy értelmezte, hogy most először választottak újra egy kormányt Magyarország fiatal demokratikus történelmében. A cikkíró szerint politológusok mindenekelőtt arra vezetik vissza a baloldali-liberális kormánykoalíció győzelmét, hogy a konzervatív ellenzéknél jobban tudta mozgósítani választóit. A tudósító kiemelte, hogy meglehetősen nehéz gazdaságpolitikai feladatok várnak az új kormányra. Ezzel összefüggésben ismertette az állami költségvetési hiány legfrissebb adatait, és megállapította, hogy amennyiben nem fékezik meg a lehető leggyorsabban az eddig követett zabolátlan költségvetési politikát, akkor a megcélzott 2010-ről 2012-re vagy 2013-ra tolódhat ki az euróövezethez csatlakozás időpontja.

A Kurier című független napilap szenzációnak nevezte a kormánykoalíció győzelmét abban az értelemben, hogy a kommunizmus 1990-es magyarországi bukása óta egy kormánypárt most először kapott megerősítést újabb hivatali időszakra.

A Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap első oldalán számolt be az országgyűlési választások befejeződéséről. A tekintélyes konzervatív napilap prágai székhelyű tudósítója Gyurcsány Ferencet és feleségét ábrázoló fényképpel illusztrált cikkében egyebek között megállapította, Magyarország szocialistái hatalmon maradnak, Orbán Fidesze kudarcot vallott, Gyurcsány pedig nehéz reformok előtt áll. A cikkíró szerint az ambiciózus ellenzéki fiatal demokraták kíméletlenül nyers elutasításban részesültek.

A tudósító megállapította, hogy valóban herkulesi feladat vár Gyurcsány Ferencre, és ezzel összefüggésben a politikai őszinteséghez való visszatérést emelte ki. Úgy magyarázta, hogy a miniszterelnöknek takarékoskodnia kell, és drasztikusan csökkentenie kell a költségvetési hiányt, amennyiben ki akar tartani az euró-irányvonal mellett, és el akarja kerülni, hogy a magyar pénzpiac további presztízsveszteséget szenvedjen, illetve a befektetők túladjanak forintköveteléseiken. Ha ezt megteszi, akkor viszont a választási kampányban elhangzott szociális ígéreteit nem tudja majd betartani.