Egyeztetést akarnak a szakszervezetek az új kormánnyal is

2 perc

2006.04.24. 08:45

A szakszervezetek folytatni kívánják a korábbi években elkezdett egyeztetést a kormánnyal annak érdekében, hogy a költségvetési hiány, az államadósság csökkentése során olyan megoldásokat keressen, amely figyelembe veszi a munkavállalói érdekeket. Egyebek között ezt hangsúlyozták a szakszervezeti konföderációk vezetői az előzetes választási eredményeket kommentálva.

Gratulálok a győztes koalíciónak, de remélem, hogy az ellenzék a következő négy évben erős kontrollt jelent majd a parlamenti munkában – mutatott rá Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke. Egy hatékony parlamenti munka minden bizonnyal javíthatja a munkavállalók helyzetét, hozzájárulhat ahhoz, hogy felülkerekedjen a törvényesség a munkahelyeken, a munkáltatók betartsák a törvényeket – tetet hozzá a szakszervezeti vezető.

Nagy a felelőssége az MSZP-nek abban, hogy gátat szabjon majd az SZDSZ törekvéseinek a munkaügyi minisztérium eltüntetésére és a Munka törvénykönyve átszabására – figyelmeztetett rá Borsik János Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Szerinte a liberális párt javaslata egy olyan csúcsminisztérium felállítására, amely a munkaügyi minisztérium eltüntetésével járna, elfogadhatatlan a szakszervezeteknek. A munkavállalói érdekképviseletek szerint továbbra is alapvetően fontos egy önálló munkaügyi tárca – szögezte le Borsik.

Az MSZP győzelmével lehetőség lesz rá, hogy megvalósuljon mindaz, ami a párt miniszterelnök-jelöltjével kötött szakszervezeti megállapodásban szerepel – hangsúlyozta Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke. Ennek megvalósítását mielőbb el kell kezdeni, közülük is elsősorban a több, jobb és biztonságosabb munkahely létesítését, elérve, hogy megszűnjön a munkavállalók kiszolgáltatottsága – jegyezte meg az elnök, aki lényegesnek nevezte, hogy a költségvetés rendbe tételének lényeges kérdéseiről a szakszervezetek részvételével döntsenek.

Birtokunkban van az a levél, amelyben Gyurcsány Ferenc az MSZP miniszterelnök-jelöltje megígéri, kész arra, hogy együttműködési megállapodást kössön a közszolgálati szakszervezetekkel – hangsúlyozta Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke. Mielőbb el kell kezdeni e megállapodás előkészítését. A soron következő tennivalók, így a közigazgatás, az egészségügy, az oktatás reformja csak a társadalom, a szakszervezetek részvételével és egyetértésével lehet sikeres – emelte ki a szakszervezeti vezető.

Az MSZP az őszi önkormányzati választásokat is meg akarja majd nyerni, ezért az idén már nem fog hozzá a gazdaság rendbetételéhez, ez pedig komoly gondokat jelenthet – vélte Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, aki kíváncsi, hogy mi történik majd a magas államháztartási hiánnyal, az államadóssággal, s mi hárul ebből a munkavállalókra. Függetlenül attól, ki nyerte a választást, erről mielőbb színt kell vallani – mondta Palkovics.

Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés alelnöke szerint a választók értékelték az MSZP programját, amely folytatása annak, amit a párt korábban elkezdett, s amely előremutató. Kuti László elmondta, hogy folytatódhat az a munka, amelyet eddig végeztek a korábbi kormányzattal az érdekegyeztetésben. Tudják, kivel tárgyalnak majd, s tudják, mit akarnak elérni.

A szakszervezeti vezető szerint számíthatnak rá, hogy ez a kormányzat a jövőben is odafigyel a munkavállalókra, érdekeikre. Bizonyosak lehetnek abban, hogy folytatódik az érdekegyeztetés, rendes körülmények között tárgyalhatnak, méltó partnereknek tartják majd a munkavállalói érdekképviseleteket.