Szakszervezetek: nem az egykulcsos adóra

3 perc

2006.05.01. 11:48

A szakszervezetek nem akarnak egykulcsos áfát, egykulcsos személyi jövedelemadót, követelik, hogy továbbra is önálló tárca legyen felelős a foglalkoztatáspolitikáért. Ezeket fogalmazták meg az országos szakszervezeti szövetségek vezetői a Hősök terénél felállított színpadon. Közben lezajlott a Liga tüntetése a budapesti Alkotmány utcában: a munkavállalókat érő törvénytelenségek miatt tiltakoztak többszázan.

Liga:
petíció Szili Katalinnak
A Liga Szakszervezetek az Alkotmány utcába szerveztek tüntetsét és  petíciót adtak át Szli Katalin házelnöknek. Ez egyebek között azt tartalmazza: munkaügyi perek ezrei bizonyítják, hogy a munkaadók lábbal tiporják a munkavállalók jogait, semmibe veszik az érdekeiket védő törvényeket a hatalom és a nagyobb profit érdekében.
   
A Liga Szakszervezetek a parlament egyik legfontosabb feladatának tekintik, hogy gátat vessenek a kiszolgáltatottságnak és a jogsértéseknek. Azt kérik a képviselőktől, és személyesen Szili Katalintól, hogy tegyenek meg mindent ezen célok megvalósításáért, a munka világa viszonyainak rendezéséért.
   
A tüntetés felszólalói, közöttük a Magyar Suzuki Rt., a Péti Nitrogén Művek Rt. és a Rossmann kereskedelmi hálózat szakszervezeti vezetői saját példáikkal illusztrálták a munkavállalókat ért sérelmeket.
   
A Légi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke, Csorba Attila a tüntetésen jelentette be, hogy az általa vezetett tömörülés is csatlakozott a Ligához.
   
Utolsó felszólalóként Gaskó István, a Liga elnöke elmondta: adataik szerint száz munkavállalóból 87-et ért már munkahelyi törvénysértés, a feketegazdaság miatti társadalombiztosítási bizonytalanság 3-400 ezer embert, a minimálbéren történő foglalkoztatás pedig 600 ezer embert érint. Az összességében egymillió embert érintő szociális veszély "időzített bombaként ketyeg a társadalom alatt" - vélekedett.
   
A Parlamenthez közeli Alkotmány utcába szervezett tüntetésen a rossz idő ellenére több százan vettek részt. A petíciót Gaskó Istvántól az országgyűlési sajtóiroda képviselője, Gabányi András vette át a Parlament kapujában.
A beszédeket megelőzően az Andrássy úton a Kodály köröndtől mintegy ezren vonultak végig táblákkal a zuhogó esőben. A táblákon munkát, kenyeret, munkahelyeket, a munkahelyi kiszolgáltatottság elleni fellépést követelték a felvonulók.
   
A színpadon Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke beszédében is hangsúlyozta: kiszolgáltatottság nélküli munkahelyeket akarnak.
   
A szakszervezeti vezető visszautasította néhány gazdasági kamara azon törekvését, hogy a szakszervezetek megkerülésével egyeztessenek a pártokkal, a leendő kormánnyal stratégiai kérdésekről. Szólt arról is, hogy a szakszervezetek nem akadályozhatják a változásokat, de részesei kívánnak lenni az erről folyó egyeztetésnek.
   
Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke a szövetségük és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés alkotta unió nevében azt hangsúlyozta, hogy a közszféra reformjánál fontos a takarékosság, de az is, hogy ezek a területek magasabb színvonalú szolgáltatást nyújtsanak az állampolgároknak. Ehhez pedig az kell, hogy a közszféra munkavállalói tisztességes bérek, körülmények között dolgozhassanak.
   
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke arról szólt, hogy a munkaadói törvénysértések megszüntetése miatt is szükséges a közös fellépés. A szakszervezeti vezető határozottan elutasította azt a munkáltatói javaslatot, hogy a Munka törvénykönyvét egy rugalmas keretjogszabállyá alakítsák.
   
Ugyancsak elutasította azt a törekvést, hogy szüntessék meg az önálló munkaügyi tárcát. A foglalkoztatáspolitikának nagyon fontos az önálló minisztérium - húzta alá Borsik János.
   
Mivel az Autonóm Szakszervezeti Szövetségének több tagszervezete is érdekelt a közlekedésben, Borsik János kiállt az önálló Közlekedési Minisztériumért is.
   
Nem tartotta elfogadhatónak azt a közgazdászok által szorgalmazott megoldást sem, hogy privatizálják a MÁV-ot, a Volán társaságokat, a BKV-t és a Magyar Villamos Műveket. Mint mondta, a dolgozóknak eddig sem sok előnyük származott a privatizációkból.
   
A szakszervezeti vezetők és a felvonulók ezt követően a Városligetben folytatták a majálist, ahol a tervek szerint a szórakoztató programokon kívül sor kerül majd fórumra is kormányzati vezetőkkel.

Tüntetést szervezett a Liga Szakszervezetek május elsején a munkavállalókat ért törvénytelenségek miatt, a demonstráció végén a tömörülés vezetői Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének címzett petíciót adtak át.
   
A demonstrálók azt kérik a parlamenttől, hogy a törvényhozás építsen be olyan garanciákat a munkajogi szabályozásba, amelyek biztosítják, hogy a munkavállalókat érő törvénysértéseket ne lehessen büntetlenül elkövetni.
   
A fővárosi Alkotmány utcába szervezett tüntetésen a rossz idő ellenére több százan vettek részt.