Motortolvajbanda: húsz letartóztatás

1 perc

2006.05.04. 08:11

Őrizetbe vettek húsz embert azzal a váddal, hogy tagjai voltak egy bűnözői körnek, amely nagy értékű motorkerékpárokat lopott el az Egyesült Államokban, majd Magyarországra csempészte azokat.

Az amerikai rendőrségi források szerint a banda egyik tagját Magyarországon vették őrizetbe. A 23 tagú banda garázsokat tört fel, az ellopott járművek - Harley Davidsonok, Suzukik, Yamahák és Hondák - azonosítószámait megváltoztatta, s új vázra szerelte a lopott alkatrészeket, vagy az eredeti járművet Magyarországra csempészte.

A magyar vámhatóság a múlt héten közölte, hogy több, az Egyesült Államokban ellopott és hamis számlával vámkezelt nagy értékű motort foglalt le. A magyar hatóságok a nyomozás akkori állása szerint közel 10 millió forint értékű csempészetre derítettek fényt.

Az amerikai bejelentés szerint évente 300-400 motort lopott el a hálózat ezzel a módszerrel. A megtalált motorok között volt egy ötvenezer dollárra (10,3 millió forint) becsült Harley Davidson és egy Suzuki Haybusa, amelyet 320 kilométeres óránkénti sebességével a világ leggyorsabb motorkerékpárjának tartanak – mondta el egy rendőrségi illetékes. A járművek legtöbbje az Egyesült Államokban 10-12 ezer dollárt ért, Magyarországon 13-16 ezer dollárnak megfelelő áron (2,7-3,3 millió forint) lehetett eladni.

A hvg.hu által megkeresett márkaképviseletek vezetői kétlik, hogy a banda a luxusmotorokat alkatrészekként adták el volna. A lopott motorokat egészben is bárhol értékesíthették, akár az interneten is. Magyarországon a használt luxusmotorok importja meghaladja az új motorok importját, így a hivatalos márkakereskedők sem tudják, hogy „saját” márkáikból éppen mennyi van forgalomban.

A tolvajoknak a lopott amerikai motorokon több módosítást kellett végrehajtaniuk, hogy azok megfeleljenek az európai követelményeknek. Az amerikai motoroknak ugyanis egyebek mellett más rendszerű a lámpájuk, az indexük. A banda a motorok lámpáját, tükreit, kipufogóját is minden bizonnyal kicserélte. A Közlekedési Főfelügyelethez pedig – amely engedélyezteti, hogy az Egyesült Államokból importált motorok forgalomba kerülhessenek idehaza – valószínűleg hamis papírokkal adták be a járművet. Ugyanakkor egy Harley Davidson esetében a hivatalos magyarországi márkaképviseletnek is igazolását is be kellene mutatni a felügyeletnél.

A legtöbb motort New York államban lopták el, de Connecticutban és Floridában is tevékenykedett a banda.