A Kulcsár-ügy: akiket a pénzmosoda gőze megcsapott

3 perc

2006.05.05. 06:05

Elkezdődött végre a brókerügy jogi lezárását célzó Kulcsár-per. A vád alá helyezett bűnszövetkezet valószínűleg egyszerre volt pénzmosoda, közpénzszivattyú, balekok pénzét elhazardírozó joghézagos üzleti vircsaft és titkos pártbüdzsé-feltöltő akció. A teljes igazság valószínűleg egyáltalán nem, vagy csak sokára fog jogilag is bizonyítható módon kiderülni

© MTI
Az ügyben nyilatkozó büntetőkollégium-vezető szerint “a mostani tárgyalássorozat azért húzódott májusra, a választások utánra, mert Varga Zoltánnak egy másik perben kellett ítélkeznie, márpedig a Globex-ügyben az egyik érintett megbetegedett, és ezért április helyett csak májusra kezdhetett el a Kulcsár-üggyel foglalkozni a tanácsvezető bíró”. Bizakodjunk, hogy tényleg csak erről van szó. Mert a vádlottak személye okot adott más irányú balsejtelmekre. Jelesül, hogy most újraválasztott hatalom jegelte az eljárást a voksok leadásáig.

Ugyanis a bankbotránynak indult, ám közéleti panamává terebélyesedő fehérgalléros “megastikli” a jelenlegi, üvegzsebet prédikáló koalíció sara. Ha a brókerügyről hiteles képet akarunk, a kormány felé húzó lapok maszatolása vagy a Magyar Nemzet szintén tendenciózus riportjai helyett érdemes felütni Mong Attila és György Bence méltán díjazott oknyomozó kötetét. Ott precízen felsoroltatik az összes, skandalumban bepöttyöződött, Kulcsárral, netán bűnsegédeivel üzleti vagy hivatali nexusban lévő, korábbi és mostani MSZP-potentát: Karl Imre volt szoci honatya, Kodela László, a miniszterelnökség egykorvolt humánpolitikai fejese, Baja Ferenc államtitkár, Horváth Csaba II. kerületi és Andó Sándor kőbányai polgármester.

Közvetve, “hölgyismerősén” át ugyanezen a pályán focizik Kovács László ex-külügyér, jelenlegi uniós biztos, és romániai cimborája, Mudura Sándor milliárdos révén kapcsolatba hozták az üggyel Medgyessy Péter akkori miniszterelnököt is. És akkor a titokzatos “Gyurcsányiról”, a gyanú szerint illegális tranzakciókban kulcsszerepet játszó Britton levetett gépkocsijával furikázó Puch László MSZP-pénztárnokról vagy a férje révén közvetve érintett Lamperth Mónika belügyminiszterről még nem is ejtettünk szót.

Egy-két ilyen közvetett személyi kötődés akár lehetne véletlen, na de ennyi? Vitán felül áll, hogy a brókerügyben sokkal inkább érintett a jelenlegi koalíció – a “kiváló SZDSZ-es pártkapcsolatokkal rendelkező, az Állami Autópálya-kezelő Rt. előtt különböző állami társaságokban a párt delegáltjaként dolgozó” Bitvai Miklós révén még a kisebbik pártja is –, mint az ellenzék. Így a Fidesznek inkább kirobbantani állt érdekében az ügyet, szemben a kormánnyal, amely elleplezni akarta.

Ugyanez volt a helyzet - fordított szereposztásban - a Varga Tamás- és Kaya Ibrahim-ügyben. Ha emlékezetünk nem csal, az itt-ott összefonódó székház-, kőbánya- és fantomcégügyekben egyetlen Fidesz-politikus sem állt bíróság elé. Mégis azt zengte – jogosan – a főáramú média, hogy ez a “fiúk” simlije volt. Ha politikusok és bűnözők útja túl sokszor keresztezi egymást, ha az ingerküszöböt túlhaladó mértékben vannak átfedések, ott véletlen egybeesésről beszélni szánalmas naivitás vagy tudatos hazugság.

Hogy a közvélemény sem mindig kapott hiteles tájékoztatást Kulcsár-ügyben,  abban nyilván közrejátszott, hogy álbrókerünk ügyfelei a médiaelitben is felülreprezentálva voltak jelen: MTV-műsorvezetőtől a Tv2 elnökén át a Népszava akkori tulajdonosán keresztül a Sláger Rádió vezérigazgatójáig húzódik a sor.

Azt is tudjuk, a szervezett bűnözést hivatalból üldöző rendőrtisztek közül többen is “odakozmáltak” az ügyben. Így meglehetősen abszurd, hogy Bene László országos rendőrfőkapitány tavaly ősszel úgy nyilatkozott, “ha a Kulcsár-ügy nem kapott volna ekkora médiavisszhangot, akkor nem lenne több, mint a sikkasztó postáskisasszony esete, annyi különbséggel, hogy a modern bankrendszerben követték el”.

Nem tudni, hány demokratikus országban lehetne megúszni a tábornoki vállap elvesztése nélkül egy ilyen nyilatkozatot. Melyben ama gazdasági bűntényt, amiben gyanúsítottként érintett egy nemzetközi bank hazai vezérigazgatója, önkormányzati-uniós ügyvezető igazgatója, állami cégvezető, közszolgálati riporter, minek során ide-oda mozgott többmilliárdnyi állami pénz, a háttérben nagypolitikai játszmák, egy szintre helyezünk azzal, hogy kadarkúti Postás Mari lenyúlta Józsi bácsi nyugdíját. Tudván, ki a belügyminiszter, a rendőrfőnököt bizony posztkádári szervilitás és görcsös megfelelési kényszer vezette, amikor ilyen választ ad az újságíró kérdéseire. Reméljük, a bíróság súlyán kezeli majd az eljárást, és nem nyugszik addig, míg pont kerül nem az i-re és csíkos rabuniformis a bűnösökre.