Blair távozását követeli a kormánypárt

2 perc

2006.05.06. 11:03

Szervezkedés indult a katasztrofális helyhatósági választási eredmények nyomán a kormányzó brit Munkáspárt padsoraiban annak elérésére, hogy Tony Blair brit miniszterelnök most már jelölje meg távozásának időpontját; ennek elmaradása esetén akár a kormányfő elmozdításának folyamata is elindulhat.

A baloldali liberális The Guardian szerint ha Blair a nyomással dacolva nem nevezi meg lemondásának időpontját, a kezdeményezők a jövő héten nyilvánosságra hozzák az alsóházi frakció levelét akár 75 képviselői aláírással, felszólítva a miniszterelnököt: vagy maga egyezik bele a kormányrúd átadásába, vagy formálisan elindul menesztésének parlamenti folyamata.

A párhuzamos és hangos belpolitikai botrányoktól tépázott, 1997 óta folyamatosan hatalmon lévő Labour-kormány fennállásának legrosszabb eredményét érte el a részleges csütörtöki angliai helyhatósági választásokon: a kormánypárt a voksok 26 százalékát kapta, az ellenzéki Konzervatív Párt 40 százalékot gyűjtött. A Munkáspártot még az örök harmadik, a Liberális Demokrata Párt is megelőzte 27 százalékos eredményével.

A Labour a választások által érintett 1402 angliai tanácsi helyéből 318-at elvesztett - londoni elemzők már előzetesen ennél jóval kisebb veszteséget is katasztrofálisnak neveztek -, és elvesztette eddigi többségét 18 önkormányzatban. A toryk ugyanakkor a legjobb választási eredményüket érték el 1992 óta, amikor még kormányon voltak, és hosszú évek óta először több londoni kerület tanácsában van többségük, mint a Munkáspártnak.

Blair a választási katasztrófa után eddigi legnagyobb kormányátalakítását hajtotta végre, elmozdítva még bel- és külügyminiszterét is. A Munkáspárton belüli ellenzék balszélének egyik vezéralakja, Frank Dobson volt egészségügyi miniszter szerint azonban ez körülbelül annyit használ a Labournek, mintha a süllyedő Titanicot a fedélzeti nyugágyak átrendezésével próbálták volna megmenteni.

Tony Blair - a brit baloldal történetében rekordot felállítva - egymás után háromszor nyert parlamenti választást a Munkáspárt élén. A kormányfő azonban már hónapokkal a legutóbbi, tavaly májusi parlamenti választások előtt, a brit belpolitika történetében példátlan módon bejelentette, hogy negyedszerre nem ő kívánja választási csatába vezetni a pártot, vagyis a következő, 2009-ben vagy 2010-ben esedékes választások előtt távozik. Sem akkor, sem azóta nem közölte azonban távozásának valószínű időpontját, találgatások nem csillapodó özönét indítva el arról, hogy mikor adja át a helyét a mindenki által tényszerűen utódjelöltjének tekintett Gordon Brown pénzügyminiszternek.

Brown és Blair tizenkét éve tartó, már ellenzékben elkezdődött hatalmi vetélkedéséről legendák keringenek a londoni kormányzati negyedben és a sajtóban. Brown állítólag azzal a feltétellel engedte át a jelenlegi kormányfőnek a Munkáspárt vezéri és miniszterelnök-jelölti posztját 1994-ben, amikor John Smith addigi pártvezér váratlanul elhunyt, hogy ha a Labour kormányra kerül, Tony Blair "bizonyos idő után" átadja neki a hatalmat.