Bozóki: a stratégiát folytatni kell, mindegy, ki a miniszter

3 perc

2006.05.12. 14:35

Hegyi Árpád Jutocsa, a Magyar Állami Operaház főigazgatója fegyelmi eljárást kezdeményezett Keveházi Gábor ellen, a főnökét lemondásra felszólító balettigazgató szerdán kapta meg az erről szóló értesítést. Közben Bozóki András miniszter úgy nyilatkozott, a "perpatvar" eltereli a figyelmet a lényegről, a modernizáció szükségességéről.

Bozóki András, kulturális miniszter.
Még nem tudja, ő folytatja-e
© Dudás Szabolcs
A balettigazgató május elején nyilvánosságra hozta azt a levelet, amelyben bírálta és lemondásra szólította fel a főigazgatót, szerinte ennek szól a mostani eljárás.
 
"Az én esetemben a minisztériumnak kell lefolytatni a fegyelmi vizsgálatot, tehát biztos vagyok benne, hogy ebből semmi nem lesz" - kommentálta mindezt Keveházi Gábor.
 
Bozóki András kulturális miniszter pénteken A szabadság kultúrája című stratégia megvitatására meghirdetett sajtóbeszélgetésen találkozott a média és néhány kulturális intézmény, helyszín képviselőivel.  

Az informális hangulatú eszmecserén kitért az Operában kialakult válságra is. Mint mondta: az intézményben kialakult helyzet csak részben személyi kérdés, a "perpatvar" pedig eltereli a figyelmet a lényegről, a modernizáció szükségességéről. "Nem igaz", mondta, hogy a Magyar Állami Operaház jelenlegi vezetésének mandátuma megszorításra szólt volna, s a vezetés direkt a kormány által javasolt összeg alá ment volna, vagy annak ismeretében vállalta volna el a feladatot .
 
Véleménye szerint az Operában, amely az utolsó szocialista nagyüzemnek is tekinthető, eleve averzió volt azzal szemben, hogy valaki kívülről kerül oda,
s  Hegyi Árpád Jutocsa és Keveházi Gábor balettigazgató között már tavaly októberben kirobbant a konfliktus. Szerinte ha például az NKÖM-ben az egyik államtitkára a sajtón keresztül lemondásra szólítaná fel, s ezt úgy tenné meg, hogy előtte egyáltalán nem szól neki erről az akciójáról,  "másnap repülne".  
 
A miniszter leszögezte, hogy a pénzügyi támogatást számon kérhetővé kell tenni a kulturális intézményeken, az állam valamifajta kontrollt szeretne gyakorolni a nagy nemzeti intézmények vezetői felett. Az Opera "nem dőlhet be" - mondta, az intézmény azonban veszteségeket termel, ezért bárki is lenne a főigazgató, a 10 százalék körüli elbocsátást végrehajtaná.


Bozóki András az Opera ügy mellett más kérdésekről is szólt mai sajtóbeszélgetésén.  Mint mondta, el tudná képzelni, hogy az új kormányzati struktúrában a kulturális területhez tartozzon a turizmus; a szaktárca vezetője erről pénteken beszélt Budapesten.
 
"Abszurd helyzet", hogy a turizmusból származó bevételből a kulturális intézmények fenntartására nem lehet fordítani - mondta a miniszter A szabadság kultúrája című stratégiáról szóló sajtóbeszélgetésen, Budapesten. 
 


Lesz-e jövője Bozóki stratégiájának? (Oldaltörés)


 A 2006-2020 közötti időszakra vonatkozó magyar kulturális stratégia a múlt hónapban jelent meg a Kulturális Közlönyben.
 
Bozóki András kiemelte: azt szeretné, hogy a stratégia megkerülhetetlen legyen, zsinórmérték, vonatkozási pont, bárki is lesz a kulturális miniszter az új kormányban. 

Mint mondta, megfogadta azt az intelmet, hogy a megjelentetést ne a választási kampány idejére időzítse, ezért csak áprilisban tették hivatalosan közzé.
 
Bozóki András kijelentette, hogy bő egy évvel ezelőtti hivatalba lépése óta a tisztesség, az esélyegyenlőség és az alternatívitás alapelvét tartotta szem előtt(a célokat a T.E.A betűszóban foglalta össze) .
 
Megfogalmazása szerint a kultúra eleven társadalmi gyakorlat, és jó volna, ha az aktivitás terepévé válna. Mint mondta, felfogása nem a magas kultúra tagadását jelenti, hanem a játéktér kiszélesítését.
 
A miniszter közölte: a tárcát erőteljesen "megrázta", amikor költségvetésének egynegyedét a kormány a maradványképzéskor visszatartotta. Hozzátette, hogy nem örült az intézkedésnek, de a kormány tagjaként fegyelmezetten tudomásul vette azt.
 
Megfogalmazása szerint annyit tehetett volna, hogy lemond, de ez nem állt szándékában, nem akart megfutamodni.
 
Bozóki András jelentős eredménynek nevezte, hogy a tárca ez évi költségvetése a tavalyi közelében maradt. 
 
Egy kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a Nemzeti Kulturális Alapnál (NKA) kívánatos lenne a kurátorok számának csökkenése, és némely kuratóriumok összevonása. Szerinte a megyerendszer megszűnásável az NKA is lehetne regionális szerveződésű. Kijelentette, célja, hogy a miniszteri keret kevesebb legyen, vagyis ne maradjanak meg - ahogy fogalmazott - a "kézből etetés" régről maradt mechanizmusai, hanem az NKA-ban egész pénzelosztás demokratikussá váljék.