Mikor jár kismamáknak a 13. havi fizetés?
Jár-e gyed-en lévő kismamának a 13. havi fizetés? Kaphat-e mindenki jubileumi jutalmat harmincéves munkaviszony után? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Viszló László, a hvg.hu munkaügyi szakértője.
"Mancsoka"
Jár- e nekem 13. havi juttatás vagy sem, ha 2004. május 20. óta GYED-en vagyok kisfiammal? Idén januárban megkaptam az elmaradt 2004. évi 0 havi juttatásomat. Meg szeretném kérdezni, hogy 2005 évre jár e nekem 13 havi illetmény. A munkáltatóm (Magyar Honvédség), már egyszer az mondta hogy jár és megkapom, majd szóltak, hogy még sem jár. Most már teljesen tanácstalan vagyok ez ügyben. Olvastam a törvényt, de részemről nem teljesen érthető, hogy a GYED bele tartozik e a 6 hónapnál hosszabb idejű fizetés nélküli szabadságba, mert szerintem nem mindegy, hogy mondjuk külföldre utazás miatt vagyok fizetés nélküli szabadságon, vagy pedig gyermekemet nevelem.
Jók az információi aki 2005. január 1. napján GYED-en volt, és nem kapta meg a 13. havi illetményét, annak a teljes összeget 2006. január 16-án ki kellett volna fizetni.
Az idén már 30 éves munkaviszonyom van, de idáig még nem kaptam jubilemumi jutalmat, pedig önkormányzat által finanszírozott intézményben dolgozom gondozónőként. Öt éve azzal az indokkal utasították el a 25 éves jutalmamat, hogy csak 30 év után jár. Most ezt sem akarják kifizetni, mert szerintük nem közalkalmazottként dolgoztam le mind a 30 évet. Holott 1978-tól termelőszövetkezeti alkalmazott voltam, előtte szezonális munkákat vállaltam. A Tsz alkalmazásában is gondozónőként végeztem a munkámat, csak abban az időben a Tsz "kölcsönadott" az akkori Tanácsnak. A Nagyközségi Tanács, azaz a jelenlegi önkormányzat dolgozója 1988. március 1-től vagyok papírforma szerint. Jár-e illetve mikortól a jubileumi jutalom részemre?
"J.É."
Jelen esetben ez a kedvezmény nem illeti meg, mivel csak 18 év közalkalmazotti jogviszony után járna Önnek. Nincs szó ugyanis a jubileumi jutalomhoz való alanyi jogról. A jubileumi jutalom szempontjából jogszerző időnek tipikusan a közalkalmazotti területen eltöltött idő tekinthető. Továbbá a közszolgálati, szolgálati jogviszonyban, illetve bíróságnál, ügyészségnél vagy hivatásos nevelőszülőként jogviszonyban töltött idő számítható be. A szövetkezeti tagsági viszony vagy a munkaviszonyban eltöltött idő viszont nem számítható ide. Ha 1988-ban áthelyezéssel került a közalkalmazotti szférába, az áthelyezést megelőző munkaviszonya átminősülhet közalkalmazotti jogviszonnyá, addig amíg nem szünteti meg a jogviszonyát.
Köztisztviselőként dolgozom és szeretném jogviszonyomat megszüntetni, ezért beadtam a lemondásomat. A munkáltatóm ragaszkodik a közalkalmazotti törvény (Ktv.) szerinti kéthónap lemondási időhöz. A kérdésem az, hogy milyen szankcióval járhat, ha nem töltöm le a lemondási határidőt, illetve, hogy a fegyelmi eljárás során milyen joghátrányok érhetnek?
A Ktv. szerint, ha a köztisztviselő nem a törvényben előírtak szerint szünteti meg a jogviszonyát, azaz nem akarja letölteni a lemondási idejét, a munkáltató jogosult a lemondási időre járó illetménynek megfelelő mértékű kártérítésre. Amennyiben ezen felül egyéb kára is van, ezt is érvényesítheti a közalkalmazottal szemben. Abban az esetben, ha a közalkalmazott megbetegszik, a lemondási idő nem hosszabbodik meg.
Szolgálati idő iránti kérelmet nyújtottam be a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Nugdíjbiztosítási Igazgatósághoz tavaly márciusban. Az Igazgatóság a nyilvántartásból megállapította, hogy 1966. 08. 09-től 2004. 12. 31-ig terjedő időben 33 év 274 nap szolgálati időt szereztem. 1968. 09. 01-től 1970. 07. 25-ig a szolnoki Egészségügyi Szakiskola tanulója voltam, és ezt a két évet munkaviszonyként nem ismerte el a nyugdíjbiztosító. Lehetőséget adott a fellebbezésre, amellyel én éltem is, de sajnos elutasítottak. Majd a Munkaügyi Bírósághoz fodultam, ahol 2005. szeptember 5-ére kitűzött tárgyaláson szintén nem jártam sikerrel. Ugyanazzal az indokkal utasítottak el, mint korábban: az egészségügyi szakiskolát a Szolnok Megyei Tanács V.B. hozta létre és működtette ezért nem vehető figyelembe. Én ezt meg is érteném, ha az osztálytársaim, padtársam nem kapta volna meg ezt a két évet. Az ország más megyéiben élő osztálytársaimnak kérés nélkül beszámították a 2 évet, én pedig már a Munkaügyi Bíróságot is megjártam, mégsem sikerült. Mit javasol?
A vonatkozó rendelet szerint a szakmunkástanuló viszonyban töltött idő szolgálati időnek minősül, ezért nem igazán értem az elutasítás okát. Javaslom juttassa el hozzám az ítéleteket, hogy alaposabban utána tudjak nézni a problémájának.