Mit NE mondj az állásinterjún
Számtalan cikkben olvashatóak azok a formulák és kifejezések, amelyeket üdvös felhasználni a megmérettetés során. Mi a helyzet azonban a kerülendő szavakkal? Cikkünkből kiderül.
Jól gondold át, mit mondasz © sxc.hu |
Azonban ne feledd, az interjúztató nem csak arra kíváncsi, amit mondasz, hanem ahogy mondod. Számít a jó artikuláció, a megfelelő szóhasználat, a tömör és érthető válaszok. A megfelelő válaszokról már bizonyára elolvastál egy rakás cikket, így most a beszéd módjáról ejtenénk néhány szót.
Felejtsd el a töltelékszöveget
Amikor elhangzik egy kérdés, sokan úgy érzik, egyből meg kell törniük a csendet, illetve sokszor adódik úgy, hogy rájönnek, nem biztosak abban amit mondani akarnak. Ilyenkor kezdődik az „ööö”-zés, a hümmögés, illetve az „izé” kötőszó gyakori használata. Ez csupán töltelékszöveg, amely nem hangzik túl jól egy összeszedett, határozott válaszban, s amúgy sem kifejezetten elegáns. Ezt elkerülendő inkább nyugodtan gondold végig a válaszodat, ettől csak magabiztosabbnak, átgondoltabbnak látszol majd. Természetesen idő kell ahhoz, hogy a rossz beidegződésekről leszokj, ezért nem árt, ha gyakorolsz az interjú előtt.
Ne vidd túlzásba a szakzsargont
Ne akard a jólértesült, jól képzett munkaerő látszatát kelteni azzal, hogy szükségtelenül idegen szavakat, vagy szakzsargont használsz. Ilyet akkor tesz az ember, ha valójában fogalma sincs arról, amiről beszél, s ezt az interjúztatók is nagyon jól tudják. Ezen kívül kellemetlen helyzetbe keveredhetsz, ha olyasmit mondasz, amit esetleg a másik nem ért, s neked kell megmagyaráznod. Ehelyett maradj az egyszerű, tömör, érthető mondatoknál, s hagyd, hogy az intelligenciád beszéljen.
Kerüld a szlenget
Ez alapvető fontosságú. Az állásinterjún úgy beszélj, mintha a főnököddel, illetve egy általad tisztelt, de kevésbé ismert kollégáddal beszélnél. Ha nem így teszel, nem tűnsz majd kellően professzionálisnak, ráadásul igen kellemetlen lehet, ha esetleg az interjúztató nem érti az általad használt szlenget. Természetesen magától értetődik, hogy semmiféle vulgáris kifejezésre ne ragadtasd magad.
Ne válaszolj, mielőtt kérdeztek volna
Ha jó benyomást akarsz tenni, s el szeretnéd érni, hogy magabiztos és felkészült munkaerőnek tűnj, ne csapj le azonnal a kérdésre, már a mondat közepén. Először is nem túl udvarias félbeszakítani beszélgetőpartneredet, másrészt megint csak kellemetlen lehet, ha nem arra válaszolsz, mint amit kérdeztek. Lényeges továbbá, hogy így időd sem lesz arra, hogy átgondold a válaszodat, ami a már feljebb említett töltelékszöveg használatát eredményezi majd. Ehelyett inkább várd meg, amíg az interjúztató befejezi a mondatot, majd vegyél egy mély levegőt és szedd össze a gondolataidat mielőtt válaszolnál. Ily módon nyugodt, udvarias és magabiztos lehetsz, s vélhetőleg jobb választ is adsz majd a kérdésre.