Laura Bush és Dobrev Klára a mellrákról
A mellrákról szóló párbeszéd és a megelőzés fontosságára hívta fel a figyelmet Laura Bush és Dobrev Klára az amerikai elnök parlamenti látogatásával egy időben tartott beszélgetésen.
A rákellenes kampány rózsaszín karkötőjét viselő hölgyek a mintegy háromnegyed órás találkozóján felvilágosító munkájukról és személyes tapasztalataikról számoltak be.
Laura Bush gratulált a magyar nőknek ahhoz, hogy legyőzték a betegséghez kapcsolódó tabukat, és nyíltan mernek beszélni a mellrákról. Mint mondta, a világon sok helyen szégyellnek a nők a betegségről beszélni, holott az időben felfedezett mellrák jó eséllyel gyógyítható. A vendég külön gratulált Demeter Jolánnak, a Magyar Rákellenes Liga alelnökének Az emlőrákról mindenkinek című könyvéhez, amelyet fontos írásnak nevezett.
Magyarországon hat éve indult intenzív kampány a mellrák megelőzésére, s az akkor még első halálozási okként szereplő betegség mára a harmadik helyre került - mondta Dobrev Klára. A Harry Potter regényekből vett példával illusztrálta a betegségről szóló nyílt beszéd fontosságát: a fő gonoszt, Voldemortot egyedül Harry Potter nevezi nevén, s ezáltal közelebb kerül ahhoz, hogy legyőzze.
A First Ladynek megtetszett a hasonlat, olyannyira, hogy azt mondta: alkalom adtán esetleg használni is fogja. Mellrákról kifejtett nézeteik mellett a két asszony öltözéke is harmonizált egymással. Laura Bush halvány szürkéskék, Dobrev Klára világoskék kosztümöt vett fel, s a többi résztvevőhöz hasonlóan mindketten csuklójukon viselték a mellrák elleni Egészség Hídja összefogás rózsaszín karkötőjét.
A megbeszélésnek helyt adó teremben felállították annak a nagy alakú postabélyegnek a mását, amelyet a moderátor elmondása szerint másodikként Magyarországon adtak ki, hogy felárából a rákellenes küzdelmet támogassák.
A végig angol nyelven folyó találkozón a magyar miniszterelnök felesége és az amerikai First Lady mellett a magyar mellrák-ellenes kampány aktív szereplői vettek részt, akik közül legtöbben maguk is legyőzték a betegséget, továbbá jelen volt George Herbert Walker, az Egyesült Államok budapesti, valamint Simonyi András, Magyarországi washingtoni nagykövete, és Kertész Imre Nobel-díjas író felesége is.