Mamutbébit mentenek a Balatonon (fotó)
A 71-es főút Balatonakarattyát és Balatonfűzfőt elkerülő szakaszának építése közben két legalább tízezer éves mamut csontvázára bukkantak a kivitelezők, ezért az építési munkálatokat leállították.
Mamut csontok a rézsűben. Hogy is hívják? © OKIG |
Előbb egy mamutbébi, majd egy felnőtt példány csontjai kerültek elő a 71. számú főút most épülő új elkerülő szakaszának építése közben. A több ezer éves leletek a rézsű kialakítása közben bukkant elő. Az építési munkálatokat azonnal leállították.
A mamutokról |
A mamutok először Afrikában jelentek meg több mint 4 millió évvel ezelőtt, később északra vándoroltak, és a hideg éghajlathoz alkalmazkodva idővel hosszú szőrük nőtt. Az Elephas primigenius túlélte a jégkorszakot, és csupán 10 000 évvel ezelőtt halt ki. A korábbi felfogástól eltérően az elefántok nem a mamuttól származnak, de közös ősök sora köti össze őket. A mamutok átlagosan 2,3–2,8 méter magasak voltak, ám találtak 3,5 méteres példányt is. A mamut háta hátrafelé lejt, patája két ujjszerű kinövésben végződik, agyarai elérhetik a két méteres hosszúságot is. Bundája fekete, barna vagy vörösesbarna. |
Horváth László szerint így a legkörültekintőbb leletmentés esetén sem kell attól tartani, hogy az Akarattyát, Kenesét és Fűzfőt elkerülő útszakasz jövő nyári átadása késedelmet szenvedne. Az UKIG hamarosan pályázatot ír ki a mamutbébi és az idősebb példány nevének kiválasztására.
Az EIB hitelből épülő 71-es főút Balatonakarattyát és Balatonfűzfőt elkerülő szakaszát várhatóan egy év múlva, 2007. júliusában adják át a forgalomnak.