Tévhit a B-vitaminról

1 perc

2006.07.14. 15:10

A témában végzett eddigi leghosszabb kutatás szerint a B-vitamin és folsav pirulák – az eddigi vélekedésekkel szemben – mégsem hatékonyak az időskori szellemi leépülés késleltetésére - olvasható az új-zélandi Otago Egyetem honlapján közétett sajtóanyagban.

A folsav és a B-vitamin csökkenti a vér homocisztein szintjét, mely anyag felelős az artériák falának megmerevedéséért és elzáródásáért. Rengeteg tanulmány taglalja, hogy a megemelkedett homocisztein szint jelentősen növeli a szívinfarktus, valamint az Alzheimer kór és más szellemi leépüléssel járó megbetegedéseket. Ennek ellenére azt, hogy a homocisztein szint csökkentése megelőzi-e a problémákat, nem tudjuk. Két, a szellemi leépülésben erősen veszélyeztetett csoporton végzett vizsgálat is úgy találta, hogy a vitaminpirulák nem használnak, ám ezek a vizsgálatok négy hónapnál is rövidebbek voltak.

Az új-zélandi Otago Egyetem kutatói a sejtés bizonyítására két évig tartó, 276 ember bevonásával járó kísérletet végeztek, melyben az alanyok mindegyike 65 évnél idősebb volt viszonylag magas kezdeti homocisztein szinttel.

A kísérleti alanyok fele kapott napi 1000 mikrogramm folsavat, 500 mikrogramm B12- és 10 milligramm B6-vitamint; a társaság másik fele placebót szedett. Bár az aktív csoportban a homocisztein szintje visszaesett, a kognitív (megismerő) funkciók – melyeket számos különböző módon mértek – mindkét csoportban változatlan maradt.

Lehetséges, hogy a vitaminok szedését még a magas homocisztein szint kialakulása előtt, fiatalabb életkorban kell megkezdeni. Ennek a bizonyítása azonban újabb, akár több évtizedig tartó kutatásokat tesz szükségessé.