Izrael szárazföldi hadműveletekbe kezdett

2 perc

2006.07.19. 06:37

Az izraeli hadsereg megkezdte szárazföldi hadműveletét Libanonban. A különleges alakulatok célja, hogy megsemmisítsék a Hezbollah fegyverraktárait, rakétaállásait.

Izrael megkezdte szárazföldi hadműveletét Libanonban - erősítette meg szerdán az izraeli hadsereg sajtószolgálata.

A tájékoztatás szerint korlátozott akciókról van annak érdekében, hogy véget vessenek a Hezbollah libanoni síita szervezet Észak-Izrael elleni rakétatámadásainak. Az izraeli különleges alakulatok feladata, hogy felderítsék és megsemmisítsék a Hezbollah rakétaállásait, fegyverraktárait, és fegyvereseinek rejtekhelyeit.

Az izraeli hadsereg szerda hajnali támadásaiban legkevesebb 43 polgári személy vesztette életét - közölték rendőri források. A Libanon déli részén fekvő Szúrtól (Türosz) 30 kilométerre északkeletre, Szrifánál 21 személy halt és 30 megsebesült miután az izraeli légierő bombázta és a haditengerészet pedig ágyúzta a térséget.

Izraeli vadászgépek és helikopterek támadták a település központját, ahol hat lakóház semmisült meg. A bombázások nyomán mély kráterek keletkeztek, amelyek szélessége az 500 métert is elérte. A környéken ablakok törtek be, tüzek keletkeztek.

Libanon déli részén, Nabatijében hat polgári személy, közte egy nő és három gyermeke halt meg egy izraeli légitámadásban. Két levegő-föld rakéta döntött romba egy négyemeletes lakóházat. Hasonló támadás ért Gázijében egy kereskedelmi központot, öt polgári személy, közte három egyiptomi munkás meghalt.

Libanon keleti részében öt civil vesztette életét, amikor izraeli repülőgépek leparkolt kamionokat támadtak a Baalbek közelében lévő, a szíriai határ mentén fekvő Maarabunnál. A légierő csapást mért a Hezbollah libanoni síita szervezet egyik fellegvárának tartott Nabi-Sitnél is. Itt hat ember vesztette életét.

Menekülnek a külföldiek (Oldaltörés)

Az Egyesült Államok is megkezdte szerdán állampolgárainak jelentős számban történő kimenekítését Libanonból, de közben folytatódott a legkülönbözőbb állampolgárságú emberek evakuálása is.

Az amerikaiak kimenekítésében kilenc hadihajó - köztük egy helikopterhordozó -, több ezer tengerészgyalogos és tengerész vesz részt amerikai tisztségviselők közlése szerint. Szerdán a tervek alapján több mint 2400 honfitársuknak segítenek elhagyni az országot. Ez az első jelentősebb csoport abból a 8000 amerikaiból, aki távozni akar. Libanonban mindazonáltal 25 ezer amerikai állampolgár él. A kimenekítetteket először Ciprusra szállítják. Egy Norvégia által bérelt hajó korábban már a szigetországba szállított 126 amerikait mintegy ezer európaival együtt.

Egy brit hajó kedden elszállított Bejrútból 180 brit állampolgárt, és London azt tervezi, hogy a hét végéig összesen ötezer embert evakuál az arab országból. A világ sok más országa is igyekszik hajókat és repülőgépeket küldeni állampolgáraiért, köztük olyan távoliak, mint Brazília vagy Chile. Kanada - amelynek mintegy 40 ezer állampolgára (zömük kettős állampolgár) él Libanonban - közölte, hogy szintén szerdán kezdi meg a távozni akarók tömeges kimenekítését.

Svédország 1500 állampolgárát evakuálta szerda kora reggel Bejrútból, egy-egy spanyol repülőgép pedig Damaszkuszból vitt el 113 olyan spanyolt, Ammánból pedig 152-t, aki közúton jutott oda Libanonból - közölte a madridi külügyminisztérium.

Az ENSZ New York-i székhelyén helyi idő kedd este közölték, hogy kimenekítik az országból azokat a világszervezeti alkalmazottakat, akikre ott nincs feltétlenül szükség. A segélyezést végzők maradnak. Libanont a külföldieket menekítő hajók egy tengeri folyosón hagyhatják el, amelyet az izraeli haditengerészet biztosít erre a célra.