Gyurcsány: nem félünk hozzányúlni az egészségügyhöz
A kormány nem fél attól, hogy ha kell, hozzányúljon a költségvetéshez, az egészségügyhöz, a közigazgatáshoz - közölte parlamenti felszólalásában a miniszterelnök, hozzátéve: a héten nyilvánosságra hozzák a következő évek átfogó fejlesztési programját, az Új Magyarország Nemzeti Fejlesztési Tervet.
MDF: nem hoz gyógyírt a Zöld Könyv |
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva kiemelte, hogy a pártja által beterjesztett 149 törvényjavaslatból 146-ra nemet mondott a kormány. A miniszterelnökhöz intézve szavait azt mondta: meg kell hallgatnunk egymást, vitatkoznunk kell, mert a "demokrácia alapja, az a feltételezés, hogy az egymással ütköző nézetekből alakul ki a közjó". Feltette a kérdést: hogy lehet az, hogy itt van egy kormány másfél hónapja, és "programok tűzijátékával" kápráztat el minket? Csáky András (MDF) úgy vélekedett: olyan megszorító csomagot fogadott el a parlamenti többség, mely a közgazdászok szerint az egész gazdaságot romba dönti. Az egészségügy átalakításáról szóló, úgynevezett Zöld könyvről azt mondta, hogy "nem fog gyógyírt hozni az egészségügy bajaira". Közölte: Magyarország nem egy gyár, amelyet, ha a gazdasági mutatók nem megfelelőek, akkor "ilyen-olyan átalakítással" megpróbálnak talpra állítani. |
"Nem fogunk kicsinyes vitákba belesüppedni. Nem fogjuk megengedni, hogy a politikai mérce az legyen, mit mond az ellenzék ránk. (...) Egyetlen egy mérce van, hogyan tehető ez a nemzet naggyá" - fogalmazott.
A kormányfő megismételte: egyeztetést kezdeményez a parlamenti pártokkal a konvergenciaprogramról. Hozzátette: a kormány mindig meg fogja hallgatni és meg fogja fontolni, mit mond az ellenzék.
Mint mondta, a konvergenciaprogrammal Magyarország bizonyítja, hogy hiteles és sikeres gazdaságpolitikát folytat. Közölte: stabil és erős gazdaságpolitikát fognak folytatni, az ellenzékkel, vagy az ellenzék segítsége nélkül; ezt az ellenzék fogja eldöntetni.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: Magyarországot nem a változásoktól, az erőfeszítésektől félti, hanem attól, hogy "lebeszélik arról, hogy érdemes befektetni a holnapba".
Az egészségügy helyzetével kapcsolatban elmondta: Magyarországon hat évvel rövidebb ideig élnek az emberek, mint az európai átlag. Hozzátette: önmagában a pénz nem elég, mivel az egészségügyre Magyarországnál kevesebbet költő Csehországban vagy Szlovákiában tovább élnek az emberek.
A miniszterelnök a következő napokban nyilvánosságra hozandó Zöld könyvről azt mondta: összefoglalja az egészségügy gondjait, bajait, tartalmazza a más országokban ezekre a problémákra adott válaszokat, és azt, hogy mit gondol a kormány, merre kell keresni a megoldást.