A kormány elfogadta és vitára bocsátja a Zöld könyvet

2 perc

2006.07.26. 15:08

A kormány szerdai ülésén elfogadta a Zöld könyvet, amely az egészségügy átalakítási javaslatait tartalmazza. Az anyagot társadalmi vitára bocsátják - jelentette be Batiz András kormányszóvivő sajtótájékoztatón.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter elmondta: a dokumentum három nagy részből áll; az első a lakosság egészségi állapotát vázolja fel, és képet ad a jelenlegi ellátási helyzetről, a második rész a különböző európai megoldási formákkal foglalkozik, szakértői elemzésekkel, a harmadik fejezet pedig a kormány alternatív megoldásait tartalmazza.

A tárcavezető közölte: a társadalmi vita a tervek szerint augusztus 31-ig tart majd, azután a szakmai munkacsoportok kiértékelik a beérkezett véleményeket, és a jogszabályváltoztatások csak ezután következnek.

A társadalmi vita során várják a lakosság, a betegek, a szakma, a kollégiumok véleményét, de Molnár Lajos elmondása szerint szakmai konferenciákon, fórumokon is szívesen tárgyalnak a dokumentumban foglaltakról. Hozzáfűzte: a szakmai kamarákkal és a kollégiumokkal külön is leül majd tárgyalni.

A kormány alternatív javaslatai közül kiemelte: többek között arra várnak választ a hozzászólóktól, hogy legyen-e vizitdíj, és ha legyen, akkor kik kapjanak a fizetés alól mentességet; legyen-e egy, a betegek érdekeit képviselő felügyeleti szerv, amely hasonlóan működne, mint a fogyasztóvédelmi felügyelőség. Továbbá a gyógyszerár-támogatási átalakítására várnak javaslatokat, kell-e változtatni a jelenlegi támogatási rendszeren, fizessenek-e a
betegek a patikában dobozdíjat, bevezessék-e a gyógyszertári forgalmazáson kívüli árusítást egyes (nem vényköteles) készítményeknél, csökkentsék-e az aktív betegágyak számát, és hol vannak hibák az ellátási rendszerben, vagy legyenek-e nyilvánosak a kórházak működési adatai?

Ezen kívül foglalkozik a Zöld könyv az ellátás területi egyenlőtlenségeivel, illetve azok megszüntetésének javaslatával is. Molnár Lajos egy újságírói kérdés kapcsán kitért arra, hogy a Zöld könyvben nem szerepel összegszerűen a vizitdíj, annak mértékére és az esetleges mentességre is várják a lehetséges javaslatokat. 

Szintén kérdésre válaszolva a tárcavezető elmondta: véleménye szerint az első meghozandó döntés a betegek érdekeit védő biztosítás-felügyelet létrehozása lenne. Hozzátette: a kormány nem kíván most dönteni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár esetleges átszervezéséről, de azt majd el kell dönteni, hogy ha átalakítják az intézményt, az hogyan történik, és mi lesz helyette.

A miniszter elmondása szerint a Zöld könyvhöz érkezett javaslatokat, véleményeket is nyilvánosságra szeretnék hozni. A 46 oldalas dokumentumot több tízezer példányban szeretnék kinyomtatni, és a tervek szerint azt eljuttatják majd az egészségügyi intézményekhez is, ahol hozzáférhető lesz a betegek számára. A Zöld könyv olvasható a kormányzati portálon, a http://magyarorszag.hu-n, illetve az Egészségügyi Minisztérium weboldalán, a http://www.eum.hu-n/.

Molnár Lajos beszámolója szerint felmerült az a variáció is, hogy az Egészségügyi Minisztérium vezetői állnak majd a lakosság rendelkezésére, és telefonon keresztül fogadják a hozzájuk fordulók kérdéseit bizonyos időpontokban.