A Kelet-Európai munkaerő megosztja a brit közvéleményt

1 perc

2006.08.23. 09:57

Az új EU-tagországokból érkező munkavállalókról szóló friss adatok uralják a szerdai brit napilapok címlapját, és megosztják a közvéleményt abból a szempontból, hogy a 2004 óta beáramlott több mint 427 ezer kelet-európai jótékony hatással van-e a brit gazdaságra vagy sem.

A munkavállalói engedélyt kapottak 427 ezres számában nincsenek benne a önfoglalkoztatottak - főleg az építőiparban dolgozók -, akikkel egyes becslések szerint 600 ezer közelébe kerül a kelet-európaiak száma. A londoni kormány 2004-ben úgy becsülte, hogy összesen körülbelül 20 ezer magánzó érkezik majd az országba.

A kedden nyilvánosságra hozott adatok széles körű vitát váltottak ki arról, hogy Nagy-Britannia túl sok külföldi munkavállalót fogadott-e be, és hogy nyitva kell-e hagyni az ajtót újabbak előtt. Az ellenzék fő ereje, a Konzervatív Párt felszólította a kormányt, hogy korlátozza a bolgár és a román munkavállalók számát, amikor majd a két ország - várhatóan január 1-jén - belép az Európai Unióba. A kormány erről még nem határozott korábban.

Míg a The Independent egyértelműen támogatja a külföldi munkavállalók befogadását, a többi lap soknak tartja az érkezők arányát. A liberális lap külföldi országok zászlóival teletűzdelt térképet mutatott be, amely alá azt írta: "Dicsérjük a világ minden tájáról ide érkezőket, amiért azzá tették Nagy-Britanniát, ami ma".

A vélemények spektrumának másik végén a Daily Express áll, amelynek címlapján ilyen címmel szerepel a friss adatokat kommentáló cikk: "Készüljünk fel a román invázióra!". A jobbközép The Daily Telegraph amiatt aggódik, hogy a bevándorlók és családtagjaik túlságosan meg fogják terhelni a brit közszolgáltatásokat. A lap szerint a váratlanul megnövő felelősséget az önkormányzatoknak és adófizetőiknek kell majd vállalniuk. A The Sun című jobbközép bulvárlap ezt visszhangozva, illetve Romániára és Bulgáriára utalva, felszólította Londont, hogy előbb találjon helyet az eddig befogadottaknak, csak azután engedjen be újabbakat.

A balközép The Guardian nem tanácsolja, hogy korlátozzák a két majdani EU-tagország munkavállalóinak beáramlását, mert - mint megjegyezte - erősítette Nagy-Britannia kelet-európai kapcsolatait az, hogy a legtöbb EU-tagországtól eltérően már kezdetben - 2004-ben - sem akadályozta az akkor csatlakozott tagállamok munkavállalóinak befogadását. A The Financial Times című gazdasági lap és a The Times hasonló véleményen van.