Sebezhető a forint
Miközben 2006-ban általános növekedés volt tapasztalható a világgazdaságban, a jövő évi, 2007-es előrejelzések némi lassulást mutatnak - derül ki a londoni székhelyű Economist Intelligence Unit (EIU) legújabb, augusztus végén közzétett elemzéséből. A jelentés Magyarországgal kapcsolatban figyelmeztet: ha a feltörekvő piacokkal szembeni bizalom újra megrendül, ennek első számú áldozata a forint lehet.
A londoni elemző központ Magyarországot - Törökországgal és Dél-Afrikával együtt - úgy emlegeti, mint amelyik a legsebezhetőbb, ha a nemzetközi befektetők bizalma a feltörekvő paicokkal szemben általában megrendül. Ennek oka elsősorban a magyar költségvetés és a folyó-fizetési mérleg hatalmas, 8 százalék feletti hiánya.
A nemrég újraválasztott kormány végre a valóságnak inkább megfelelő számsorokkal operál, és hajlandó az elkerülhetetlen költségvetési megszorítások megtételére. Ám kétséges, hogy a kormány akár a saját maga által megfogalmazott célokat is képes lesz-e elérni. A költségvetési kiigazítás inkább a bevételi oldal növelésére, és kevésbé a kiadási oldal csökkentésére koncentrál. Tekintettel a kétharmados törvényekre, kétséges, hogy a kormány képes lesz-e teljesíteni vállalásait. „Túl kevés, és túl későn jött” - állítják Londonban a Gyurcsány csomagról.
Az EIU szerint a forint rendkívül sebezhető marad, könnyen leértékelődhet a nemzeti bank szigorításai, kamatemelései ellenére is, ami feszültségeket okozhat a gazdaságban, mivel nagyon nagy a lakosság euró-alapú eladósodottsága. A közös európai fizetőeszköz bevezetését továbbra is 2012-13 környékére prognosztizálja a EIU.
Ami a világgazdasági helyzetet, illetve kilátásokat illeti, 2006 kedvezőbben alakul, mint 2005. Az idén 5,3 százalék növekedés várható vásárlóerő paritáson számolva, a tavalyi adat 4,9 százalék volt. A világkereskedelem várhatóan 9,3 százalékkal bővül az idén. Jövőre viszont csak 4,7 százalékos világgazdasági növekedés várható.
A londoni kutatóintézet szerint amennyiben tovább nő a feszültség az USA és Irán között, annak beláthatatlan következményei lehetnek a nyersolaj árának alakulásában. A perzsa olaj esetleges embargója akkora termeléskiesést jelentene, amire nincs felkészülve a piac. A várakozásoktól elmaradtak a közel-keleti térségen kívül eső beruházások, másrészt a fejlődő országokban (elsősorban Kínában) minden várakozást felülmúlt az olaj kereslete.
A világgazdaság húzó országai elsősorban India és Kína. De nem pótolhatják az amerikai gazdaság lassulásának globális következményeit. Az USA-ban, az idei 3,3 százalékos növekedés után mindössze 2,2 százalék várható jövőre. A központi bank szerepét betöltő Federal Reserve (FED) tanácsa augusztusi ülésén, két év után először, nem emelte az irányadó kamatlábat, tekintettel a gazdaság számottevő lassulására. Londoni elemzők ugyanakkor 2006 hátralevő részében újabb, 0,25 százalékos emelésre számítanak, így a kamat 5,5 százalékra nőne az év végére. Az EIU szerint a FED egyelőre nehezen fogja rászánni magát lazább monetáris politikára, fő gondja az infláció fékentartása. Az EIU legkorábban 2008-ra teszi a dollár talpra állását, de akkor is csak az euróval szemben.
Az eurózóna országaiban az idén valamelyest felgyorsul a növekedés, eléri a 2,3 százalékot, és a következő három évben sem lassul az évi 2 százalékos átlag alá. Az Európa motorjaként emlegetett német gazdaságban az adóemelések és más, a költségvetés rendbetételét célzó intézkedések miatt 2007-ben enyhe visszaesés várható.