MNB: további intézkedések kellenek a hiány-csökkentéshez

1 perc

2006.08.31. 15:45

Az MNB szerint további intézkedések nélkül kérdéses a konvergenciaprogram eredményeinek hosszú távú fenntarthatósága. A bevételi oldalra koncentráló hiánycsökkentés szükségtelen növekedési áldozatokkal járhat.

Az MNB csütörtökön hozta nyilvánosságra álláspontját a konvergenciaprogramról, amelyben kifejti: a kiadási oldal alapvető strukturális változtatása nélkül a költségvetési centralizáció magas szinten állandósul, ami végső soron konzerválja az alacsony növekedési ütemet. A reformok szakmailag és társadalmilag előkészítetlenek. Így végső soron megalapozatlan az  államháztartás hosszu távu kiegyensulyozására kidolgozott terv.  

 Ebben a helyzetben érthető, hogy a kormány nem vállal konkrét határidőt az euró bevezetésére, de azzal a kockázattal számolni kell, hogy megszűnik a céldátum horgony szerepe is, ami további tőkepiaci volatilitáshoz vezethet a jövőben

 A MNB szerint a makrogazdasági folyamatok bemutatása alapvetően megegyezik a jegybank számításaival, lényeges eltérés mutatkozik azonban az inflációs előrejelzés terén. Az infláció 2006 végére 6 százalék közelébe gyorsul, amit 2007 első negyedévében a döntően állami intézkedések technikailag tovább emelnek - jegyzik meg. Az MNB nem látja megalapozottnak az alappályában megjelenített inflációs előrejelzést, miszerint az infláció második féléves lassulása 2007-re 6,2 százalékos éves indexet indokol. Rámutatnak: ugyanakkor a szövegben a jövő évi inflációra 6-6,5 százalékos intervallum szerepel, a sáv felső széle az MNB megítélése szerint nagyobb valószínűséggel lenne elérhető.

 Nem egyértelmű az alappályában a lakossági reáljövedelmekről alkotott előrejelzés sem, a 2007-es 1,7 százalékos reáljövedelem csökkenés mértéke túlzottan optimista.

 A programnak az a megállapítása, miszerint "az ERM II belépés, ami várhatóan nem igényli a jelenlegi monetáris rendszer megváltoztatását..." pontatlan és a pénzügyi piacok számára adott esetben félreértelmezhető, ezért a szövegrész pontosítására van szükség.

 A MÁV-ot illetően nem lehet teljes körű strukturális reformról beszélni, csak a költségvetési támogatás növeléséről és egyszeri tőkejuttatásról. Ez nem biztosítja az adósság további növekedésének megállítását, illetve csak a költségvetési hozzájárulás emelkedése mellett, azonban ez hosszú távon nem lehet megnyugtató megoldás.