Patikaliberalizációval a jobb lakossági gyógyszerellátásért

1 perc

2006.09.12. 15:02

Feloldják a gyógyszertár-alapítás lakosságszám és területi korlátait, és lesznek olyan készítmények, amelyeket patikán kívül is lehet majd forgalmazni. Megmarad a patikusi tulajdonrész, de nem kell 51 százalékban tulajdonosnak lennie, és a jövőben a gyógyszertári szakasszisztens is kiadhatja majd a készítményeket - mondta Molnár Lajos.

A tervezett patikaliberalizáció célja, hogy a lakosság könnyebben jusson gyógyszerhez - tette hozzá az egészségügyi miniszter. A gyógyszertár-alapításnál feloldják azt a korlátot, hogy ötezer lakosonként lehet csak patikát létesíteni és eltörlik a szabályt, hogy két patikának egymástól minimum 300 méterre kell lennie - mondta a tárcavezető.

Azok a patikák, amelyek legalább három évre plusz szolgáltatásokat nyújtanak, már a törvénymódosítás hatályba lépésekor megnyithatják kapuikat. A plusz szolgáltatások körébe tartozna például a hosszabb nyitva tartás, a gyakoribb ügyeleti idő, a házhozszállítás, vagy a nem támogatott készítmények esetében internetes rendelés lehetősége és az ehhez szükséges honlap működtetése - fejtette ki Molnár Lajos.

A vidéki, kisforgalmú patikák támogatása a jövőben is megmarad. A patikaalapítás engedélyezési jogát elvennék a Magyar Gyógyszerész Kamarától, ezeket a feladatokat az országos tiszti főgyógyszerész hatáskörébe utalják majd, a kamarának csak véleményezési joga lesz - tette hozzá az egészségügyi miniszter.

Egyes recept nélkül is kapható készítmények gyógyszertáron kívüli árusítása kapcsán a miniszter elmondta: csak azokon a helyeken lehet majd ilyen medicinákat árusítani, amelyek megfelelnek a szigorú szabályoknak. A követelmények között a zárt elhelyezés, a szakszerű tárolás, a beszerzés és a származás igazolása szerepel, valamint a vásárlás előtti vevőtájékoztató, amennyiben igény mutatkozik rá. Ezeket a szabályokat ellenőrzik, be nem tartásuk szigorú szankciót von maga után. A készítmények között láz- és fájdalomcsillapítók, görcsoldók, vitaminok, allergia elleni gyógyszerek találhatók majd.

A jelenlegi gyógyszerész-tulajdonosok privilégiumokat élveznek és az ő érdekeik nem mindenben egyeznek a kormány szándékaival, amelynek tízmillió magyar gyógyszerellátásról, -biztonságáról és -hozzáféréséről gondoskodnia kell - mondta Molnár Lajos. A változások január 1-től lépnének életbe.