Támadás a német patikaprivilégiumok ellen

3 perc

2006.08.28. 10:40

A monopolhelyzetüket - miként magyar kollégáik is - foggal-körömmel védő német és olasz patikusok versenytársakat kapnak.

Tessék bezáratni az újonnan jött konkurenciát, a szomszéd gyógyszertárat a Kaiserstrassén - fordult a bírósághoz a saarbrückeni belváros egy patikatulajdonosa. És bár a jövevény a német jog szerint valóban nem árulhatna orvosságokat, az EU-jogra - a cégalapítás szabadságára - hivatkozva a bíróság elutasította a keresetet. A hollandiai székhelyű, elsősorban internetes csomagküldő patika, a DocMorris ezzel - ha az első, sürgősségi döntés után várható további bírósági procedúra sem végződik másképp - immár a német határokon belülről folytathatja árletörő tevékenységét.

A holland behatolást a Saar-vidék tartományi szociális minisztere, a konzervatív Josef Hecken engedélyezte, egyszerűen viccnek minősítve a német patikusokat óvó anakronisztikus szabályokat. Hecken becslése szerint a járulékfizető polgárok és a betegbiztosítók évi 2-3 milliárd eurót takaríthatnának meg, ha igazi verseny lenne a gyógyszerpiacon. Most azonban az a jogi helyzet, hogy nagykereskedők, nemzetközi társaságok közvetlenül nem léphetnek a német piacra. Gazdasági társaság nem lehet patikatulajdonos, hanem csak természetes személy, de nem is akárki, hanem kizárólag okleveles gyógyszerész. Ráadásul egy tulajdonosnak legfeljebb négy üzlete lehet, azok is csak egymás közelében. A magyarországihoz hasonlóan zárt céh szerencsés tagjai jól meg is élnek. 2005-ben egy patika adózás előtti átlagos nyeresége 85 ezer euró (mintegy 23 millió forint) volt, 5 százalékkal több, mint az előző évben. Igaz, a szakmai szövetség adatai szerint az átlag mögött az is ott rejlik, hogy a 21 476 patika egynegyede veszteséges. Hogy, hogy nem, 2005-ben mégis nőtt mind a boltok, mind az alkalmazottak száma.

Kellemesen meleg fészkükben a patikusok még arra sem éreztek különösebb késztetést, hogy árengedménnyel adják a recept nélküli gyógyszereket, pedig - nem úgy, mint a kötött árú vényköteles medicinák esetében - a német jog ezt immár lehetővé teszi. Az árakat egyedül a tucatnyi internetes gyógyszertár töri le, ezek közül is elsősorban a mérnöki végzettségű holland üzletember, Ralf Däinghaus 2003 óta működő cége, a DocMorris hívta fel magára az árérzékeny betegek figyelmét. Németországgal ellentétben Hollandiában a gyógyszereknek csak maximálva, de nem rögzítve van az áruk, így Däinghaus megteheti, hogy olcsóbban - akár a német árak feléért - postázza a medicinákat. Forgalmának háromnegyedét németországi eladások teszik ki, amit az is jelez, hogy az interneten a holland cégnek csak német nyelvű oldalai találhatóak.

A saarbrückeni patikával Däinghaus tulajdonképpen csak azért tette be a lábát Németországba, hogy még kényelmesebben, a határ innenső oldaláról szállíthasson. Kaiserstrassei boltjától ötpercnyire építi fel csomagküldő központját, ahonnan egész Németországot készül ellátni. Nagy kockázat ugyanakkor a német patikusoknak és mellékhatás a pácienseknek, hogy ha a Saar-vidéken az EU-jog egyszer majd jogerősen is megtöri a német szabályokat, akkor a patikusok privilégiumai más tartományokban is lassan romba dőlnek.

A biztosítók támogatják az árletörést (Oldaltörés)



A gyógyszerszámlákat fizető betegbiztosítók természetesen támogatják az árletörést. A fogyasztóvédelmi szervezetek - amelyeknek legtekintélyesebbje, a Stiftung Warentest tavaly még, elsősorban a gyengébb szaktanácsadásra hivatkozva, elmarasztalta az internetes gyógyszerboltokat - kezdenek megenyhülni. Például azért, mert a krónikus betegek, akiknek nincs szükségük újabb útmutatásra minden skatulya gyógyszerhez, sokat spórolhatnak a csomagküldőkkel.

A bíróságra járás hozzátartozik a DocMorris németországi üzletmenetéhez. Német ellenlábasai a luxembourgi Európai Bíróságnál is instanciáztak, ám 2003 decemberében az ottani jogtudorok megállapították, hogy Németországban az EU-jogot megsértve tiltják a nem vényköteles gyógyszerek internetes kereskedelmét. Igaz, ennek akkor már inkább csak elvi jelentősége volt, mert a német szabályokat épp 2004 januárjától enyhítették, immár hivatalosan is megengedve még a receptre felírt gyógyszer internetes forgalmát is. Az idén júliusi saarbrückeni patikanyitási végzés előtt néhány héttel, többéves pereskedés egyik állomásaként, egy frankfurti bíróság döntött úgy, hogy német fogyasztók még külföldről is hozathatnak internetes megrendeléssel akár szabadon vásárolható, akár receptköteles gyógyszereket. A legfrissebb az az augusztus közepi, szintén frankfurti és nem jogerős ítélet - amely nem kedvez a DocMorrisnak -, hogy a betegbiztosítók nem reklámozhatják ügyfeleik körében az internetes gyógyszerküldő szolgálatokat. A DocMorris mindenesetre szépen fejlődik: az idén már 170 millió eurós forgalmat tervez, és Däinghaus egy nyilatkozatából kitűnik, hogy a nyereség megközelíti ennek 10 százalékát.

BEDŐ IVÁN