Utálod a munkádat, vagy ez csak nyár végi depresszió?

3 perc

2006.09.14. 14:16

A nyár elmúltával bizony nehezen veszi rá magát az ember, hogy egy kellemes kirándulás helyett kora reggel loholjon a munkába. Különösen igaz ez azokra, akiket már munkahelyük puszta gondolatától is kiráz a hideg. De honnan tudhatja az elégedetlenkedő, hogy nyárvégi kedvetlensége csak átmeneti állapot vagy súlyosabb okokra vezethető vissza? Tanácsainkból kiderül.

Ha már nem bírod elviselni a
munkádat, lépj tovább
Ha úgy érzed, nem jössz ki a főnököddel, a munkád már semmiféle kihívást nem jelent számodra, azon gondolkodsz, hogy fizetésemelést kell kérned, és nap mint nap csak rágódsz, hogy túl nagy rajtad a nyomás, ezért rád férne egy kis lazítás, semmi pánik! Minden bizonnyal eljött az ideje, hogy munkahelyet válts!

Sokat túlórázol? Töröd a fejed, hogy mekkora végkielégítést kapsz, ha fölmondasz? Gyakran böngészed az álláshirdetéseket a neten, az újságokban, sőt már jó néhány karrierépítéssel foglalkozó kiadványt is beszereztél? Akkor minden bizonnyal nem a teljesen szokványos nyár végi munkaundorban szenvedsz. Ha a felvetések túlnyomó részére rábólintasz, ne gondolkodj tovább, keress új munkahelyet! Ellenkező esetben próbálj felülkerekedni a nehézségeken és a munkáddal járó előnyökre – és ne a hátrányokra – koncentrálj.

Nem jössz ki a főnököddel?
Egy közvélemény-kutató cég adatai szerint több mint egymillió alkalmazott aszerint mérlegeli, marad-e jelenlegi munkahelyén, hogy milyen a viszonya a főnökével. Nem kell, hogy feletteseddel puszipajtások legyetek, de mindenképpen ügyelj arra, hogy kapcsolatotok kollegiális és zökkenőmentes legyen. Ez nemcsak azért fontos, hogy munkahelyeden lelkesen és teljes erőbedobással koncentrálhass feladataidra, hanem azért is, mert a benti gondok magánéletedre is kihathatnak. A világon rengeteg „rossz főnök” létezik, de ez nem jelenti azt, hogy a te főnököd is közéjük tartozik!

A munkád már nem tartogat kihívást számodra?
Ha nap mint nap csak malmozol munkahelyeden vagy rutinosan végzed mindennapi, jól begyakorolt feladataidat, könnyen belefásulhatsz. Szükség van a kihívásra, az izgalomra, mert ez tesz minden egyes munkával töltött napot értékessé. Az új kihívások hatékony munkavégzésre ösztökélhetnek, ám vigyázz, nehogy a másik végletbe ess! Ha túl sok kihívással találod szembe magad, könnyen bepánikolhatsz és a sokat emlegetett „munkahelyi stressz” áldozatává válhatsz. Kétségtelen azonban, hogy az új kihívások minden alkalmazottat intenzívebb munkavégzésre sarkallnak, a sikeresen elvégzett feladatok pedig elégedettséget szülnek – a munkaadó és a munkavállaló részéről egyaránt.

Azon gondolkodsz, hogy ideje lenne fizetésemelést kérned?
Az alacsony fizetés az egyik legnyomósabb oka annak, hogy a munkavállalók nagy része fölmond. Ha valakinek a „jó pénz” csak a második tényező a sorban, kihívásokat nélkülöző munka híján akkor is fölmond. Sokan azonban ebben a helyzetben anélkül lépnek tovább, hogy fizetésemelést kérnének – vagyis soha nem tudják meg, hogy az extra pénz elviselhetőbbé teszi-e munkájukat. Rosszabb esetben, ha az alkalmazott fizetésemelést kér, a főnök rögtön arra gondol, hogy a delikvens elégedetlen, és csak követelőzik, éppen ezért a kérést ritkán követi béremelés.
Ha túl nagy a nyomás (Oldaltörés)

Túl nagy rajtad a nyomás?
Úgy érzed, főnököd túl sokat követel tőled és nem bírod az iramot? Ebben az esetben sajnos nem tehetsz mást, beszélj feletteseddel, hogy lassítson. Ha ehhez nincs merszed, alkalmazkodj hozzá. A másik lehetősség, ha olyan állást keresel, ahol nem érzed úgy, hogy túlpörögsz vagy összeomlasz, ha eggyel több feladatot bíznak rád.

Gyakran túlórázol?
Ha sok plusz munkát vállalsz, a túlórák munkakedvedre is rányomhatják bélyegüket. Sokan azért dolgoznak nap mint nap késő estig, mert megszállottan szeretik, amit csinálnak, és munkájukat már-már hobbinak tekintik. A legtöbb ember azonban nem repes a gondolattól, hogy a munkaidőn túl is bent kell maradnia. A gyakori túlórázást ráadásul leginkább a magánélet sínyli meg, amellett persze, hogy csökken fizikai teljesítő-, és tűrőképesség.

Folyamatosan böngészed az álláshirdetéseket?
Mindenképpen intő jel, ha már a végkielégítésen, illetve egy új álláslehetőségen töröd a fejed. Ebben az esetben nem érdemes tovább nyűglődnöd régi munkahelyeden, keress másik állást! Nem árt azonban, ha a kutatást már akkor elkezded, amikor előző munkaviszonyod még tart, mert így nem kell hónapokig nélkülöznöd, ha mégsem találod meg rögtön a számodra ideális állást. Teljesen normális, ha vegyes érzésekkel távozol munkahelyedről. Néha még a legrosszabb állás is jobb a semminél. De tudd, mikor jön el az a pillanat, amikor váltanod kell!