A vandálok az ország idegenforgalmát is veszélyeztetik
Ha gyorsan visszaáll a megszokott közbiztonsági helyzet, akkor a történteknek nem lesz következménye az iparágra nézve, de ha a rendzavarások tartósak lesznek, az nem csak a forgalom visszaesése miatt, hanem a szállodaipari befektetések elmaradása révén is súlyos kárt okozhat.
© AP |
Somogyi Zoltán turisztikai szakállamtitkár (Önkormányzati és Településfejlesztési Minisztérium) az euractiv.hu érdeklődésére elmondta, hogy az első napokban szinte valamennyi, az idegenforgalom miatt számunkra fontos országban vezető hír volt a budapesti zavargásokról szóló információ. A thaiföldi puccs aztán lejjebb szorította a magyar események hírét a prioritási listán, de természetesen a budapesti helyzet normalizálódásával szűnhet meg az ország számára nem túl jó propagandát jelentő publicitás.
„Egyelőre közvetlen hatást nem érzékelünk az idegenforgalomban, sőt a külföldi kirendeltségekre telefonálók sem a közbiztonsági helyzetről érdeklődnek, hanem hagyományos, technikai jellegű kérdéseket tesznek fel, például a repülőjáratokról” – mondja az államtitkár.
Természetesen belső, hazai felmérések is készülnek és itt már érzékelni lehet a következményeket: egyedi lemondások történtek, illetőleg az orosz partnereknél csoportok is visszamondtak korábban lekötött utakat. (Ez nyilvánvalóan annak egyenes következménye, hogy a Magyar Televízió székházának hétfő éjszakai ostromakor a közelben lévő Szovjet Hősi Emlékművet is megrongálták.)
A magyar turizmus valamennyi képviselőjét tömörítő Országos Idegenforgalmi Bizottság csütörtökön nyilatkozatot tett közzé, amelyben felkéri a rendbontásokban részt vevőket a cselekmények beszüntetésére, a politikai pártokat pedig arra, hogy tagságukat tartsák távol a rendbontásoktól.
A Magyar Szálloda Szövetség is aggódik. Az iparágban ugyanis az a tapasztalat, hogy egy-egy térség idegenforgalmát tartósan befolyásoló események hatására már megkezdett beruházásokat is inkább leállítanak, mert a piaci helyzet megváltozása keresztülhúzza a befektetők korábbi számításait. Ha a következmények ilyen szintet érnek el, az Magyarország számára óriási veszteséget jelentene, hiszen az idegenforgalom 400 ezer embert foglalkoztat, s a GDP 8,5 százalékát adja.
Ráadásul a most készülő második nemzeti fejlesztési terv a regionális felzárkóztatásban is kiemelt szerepet szán a szálláshelyek bővítésének, amihez az ország komoly uniós forrásokat szeretne igénybe venni.
euractiv.hu