Hogyan sokszorozzuk meg hirdetési bevételeinket?

3 perc

2006.10.03. 12:40

Ha internetes portált üzemeletünk és szeretnénk nagyobb hirdetési bevételt szerezni, gyűjtsünk össze minél több információt a látogatóinkról. Ezeket az információkat azután nem csak az oldal tartalmának kialakításánál használhatjuk fel, de az alábbi onlinemarketing-technikák segítségével a látogatókat vásárlókká alakíthatjuk.

Egy  nagy látogatottságú  weboldalnál, ahol a tulajdonos tisztában van az előzetes vásárlási adatokkal, viszonylag egyszerű feladat egy viselkedésen alapuló modellt kifejlesztenie. Ha azonban egy honlapot kevesen néznek, vagy nincs elég információ a látogatók szegmentálásához, akkor nehéz különbséget tenni az egyes fogyasztói viselkedési minták között. Az alábbiakban olyan látogatói célzást elősegítő módszereket mutatunk be, melyeket egy olyan honlap tulajdonos is könnyedén alkalmazhat, aki csak minimális információi vannak látogatóiról. 

A költségek legnagyobb része az adatok beszerzésekor keletkezik, ezért a látogató-célzó versenyben az nyer, aki a több időt és pénzt áldozott rá, hogy a lehető legpontosabb és legrészletesebb adatokat gyűjtse be leendő vásárlóiról.
Ha azok a kulcsszavak alapján szegmentáljuk látogatóinkat, melyekkel eljutottak weboldalunkra, vagy amelyeket az oldalon történő keresés során használnak, akkor értékes információkra tehet szert gondolkodásmódjukról.
  
Egy bevált technika: hasonlítsuk össze a különböző keresési feltételeket használó látogatók viselkedését. Így megérthetjük, hol tartanak a gondolkodási folyamatban. A megszerzett információt ezután olyan tartalom elkészítésére használhatja fel, mely segítséget nyújt látogatói számára a folyamatban való továbblépéshez és segíti őket döntésük - például egy online vásárlás kivitelezése – meghozatalában. 
    
Ha megérti az összefüggést az egyes látogatások gyakorisága és a vásárlási szokások között, akkor rendkívül hatékony módon tudjuk majd befolyásolni visszatérő látogatóink vásárlásait. Felmérte már, hogy hány látogatás szükséges egy tipikus vásárló számára, hogy látogatóból vásárlóvá váljék? 
A felhasználói élmény testre szabása a viselkedési szokások és a látogatási gyakoriság alapján nagy kihívást jelent minden online marketinges számára, de nagyon megéri az erőfeszítés, különösen az olyan értékesítési formák esetén ahol a késleltetett vásárlás a jellemző.

Adatgyűjtés kérdőíves felmérésekből (Oldaltörés)

A kérdőíves felmérések – számos más online marketing eszközhöz hasonlóan - fellebbentik az anonimitás fátylát látogatóiról és olyan értékes adatokat biztosítanak az számunkra, melyek segítségével megfelelően szegmentálhatjuk őket. Ha például az általunk kínált termék valamennyire technikai, akkor nyugodtan készíthetünk egy felmérést látogatói technikai tudásáról. Egy ilyen megkérdezés során részletesen kiderül, hogy mennyire tapasztaltak az egyes felhasználók. Ha az eredmények alapján csoportosítjuk a látogatóit képzettségi szintjük szerint és megvizsgálja a fogyasztói magatartásukat, akkor könnyedén megérthetjük, hogy az egyes látogatói csoportoknak milyen tartalom vagy eszközök nyújtanák a legnagyobb segítséget a honlapon. Ha felfegyverezzük magunkat ezzel a tudással, akkor sokkal egyszerűbben kialakíthatunk olyan tartalmi és szerkezeti felépítést, mely minden látogatói csoportunk számára a legjobb felhasználói élményt nyújtja.

Az említett módszerek közül bármelyiket bátran használhatjuk, ha szeretnénk megérteni és ami ennél is fontosabb, előre látnunk látogatói viselkedését.De mi garantálja, hogy az ily módon kielemzett viselkedési adatok segítséget nyújtanak munkánk során? Teszteljünk és fektessünk be egy megfelelő látogatottságmérő eszközbe, mely biztosítja nekünk az adatok pontosságát. Így olyan tartalmat lesz majd képes szolgáltatni látogatóinak mely a lehető legváltozatosabb viselkedési formákon alapul. Mérjük fel a szükséges erőfeszítéseket a lehetséges nyereség tükrében. Egy szűk piacra értékesítő honlap amely havonta 2000 olyan látogatót számlál, akik egy szinte teljesen megegyező célcsoportból származnak, nem biztos, hogy a legalkalmasabb a tesztelésre.

Fordítsunk elegendő időt a tartalom elkészítésére és legyen elkötelezett. Ha egy specifikus területre fókuszálunk, akkor sokkal inkább képesek leszünk olyan tartalmat szolgáltatni látogatóinknak, ami értékes a számukra. Így sokkal inkább elkötelezhetjük őket, mintha mindenkit ugyanazzal a tartalommal akarna megcélozni.

Legfontosabb a mérés (Oldaltörés)

Fontos, hogy mérjük a tartalom, látogatókra gyakorolt hatását. Kövessük nyomon milyen arányban képes vásárlóvá konvertálni a tartalom az egyes látogatókat. Ha javítani akarunk az eredményen, akkor változtassunk a tartalmon és mérjünk újra. A legtöbb weboldal tulajdonos az értékesítési folyamat elejére és végére helyezi a fókuszának 90-100 százalékát. Annyira sok energiát fordítanak a forgalom megszerzésére és a megrendelés lezárására, hogy csak nagyon kevés energia és idő jut a közbenső folyamatokra, ahol pedig a tartalomnak igenis el kellene végeznie a maga feladatát.

Sok esetben világosan látszik a statisztikákból, hogy mind a megrendelés mind a látogatószerzésre fordított hirdetések megfelelően működnek, de annyira kevés számú látogató jut el a megrendelési oldalra, hogy összességében az egész kampány elbukik. Ha megfelelően elemzi és felhasználja a látogatói viselkedéséről begyűjtött információkat, akkor képes lesz egyedi élmények és specifikus tartalom létrehozására, mely azt eredményezi, hogy látogatói elkötelezettebbé válnak és magasabb arányban lesz belőlük vásárló. Sokkal gyorsabban és hatékonyabban mint az állandó fejlesztések és az újabbnál újabb bevezetések eredményeképpen, melyek közben figyelmen kívül maradnak azok az értékes információk melyek az előző kampányok mérési adataiból könnyedén beszerezhetőek lennének.

Forrás: www.internet-marketing.hu